Ledové krátery na Marsu

Martin Tůma  |  Vesmír
mars

O tom, že je na Rudé planetě voda dnes již zřejmě nikdo nepochybuje. Sondy, podrobně mapující povrch planety našly útvary, které modelovaly dávné řeky, stejně jako stopy eroze, způsobené vodou poměrně nedávno. Led našla kousek pod povrchem i sonda Phoenix, předtím než zamrzla do polární čepičky marsovské zimy.

Co je pro vědce zatím neznámou, je rozložení zásob vody – lépe řečeno zásob ledu na Marsu. Pomoc vědcům přišla z nečekané strany – sonda Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) která mapuje povrch rudé planety HiRISE kamerou s rozlišení 30 cm v uplynulém roce objevila pět kráterů mezi 43 a 56 stupně na severní polokouli Marsu. Velikost impaktů byla od 3 do 6 metrů s hloubkou kolem 60 cm. Nápadná byla jejich zářivě bílá barva, díky spektrografickému měření se záhy podařilo potvrdit, že je to skuteční vodní led.

Podle Shane Byrna z Univerzity v Arizoně, který toto pozorování prezentoval na letošní konferenci Měsíční a planetární vědy v Texaském Wooodlans, je tak možné, že Mars má zásoby ledu v tomto pásmu kolem celé planety, pohřbené jenom pod několika centimetry rudého prachu. Výzkumníci pozorovali, jak krátery, vzniklé mezi červnem a srpnem loňského roku opět postupně zavál všudy přítomný rudý prach.

Nejčtenější