Laserová HDTV

Martin Tůma  |  Technika

LCD, plasma, organické LED diody – to je stručný výčet perspektivních technologií pro výrobů displejů. Nově k nim můžeme přidat i laserově-luminiscenční displeje (LDP) americké firmy Prysm.

Princip jejich fungování je velmi jednoduchý. Na plochou polymerovou nebo skleněnou desku jsou naneseny fosforeskující body, které se po ozáření laserem rozsvítí červeně, zeleně nebo modře. Něco podobného se děje i v klasických televizích, kde tyto body rozsvěcuje elektronový paprsek z katody.

Ilustrační foto

Tady ale žádná katoda ani vakuová trubice není potřeba. O rozsvěcování jednotlivých bodů se stará síť miniaturních laserových diod, podobných těm, které se dnes běžně používají v Blu-ray mechanikách. Laserový engine doplňují zrcadla, která zajišťují kompletní pokrytí celého displeje laserovými paprsky diod.

Mozek celého zařízení je speciální laserový procesor. LDP má obnovovací frekvenci 240 snímků za sekundu a velmi nízkou spotřebu energie. Kromě toho mají LDP obrazovky 2× větší pozorovací úhel, než plazma či LCD displeje. Výrobce se chystá uvést tyto obrazovky na trh pod označením TD1 a kdybych si ji mohl přát pod stromeček na Vánoce, neváhal bych.

Zdroj:
http://www.prysm.com/…technologies

Nejčtenější