Laserem opékaný dron

Martin Tůma  |  Technika

Pomaloučku, polehoučku se dostávají robotické bezpilotní prostředky do výzbroje celé řady armád. A nejenom těch, které se pokládají za technologicky velmi vyspělé.

Svoje bezpilotní bojové letouny už má třeba Indie, Pákistán, Turecko a celá řada dalších zemí. Není se tedy čemu divit, že americká armáda a námořnictvo vyvíjejí prostředky na likvidaci nepřátelských dronů.

Ilustrační foto

Samozřejmě na podobný stroj stačí klasická protiletadlová raketa odpalovaná ze země, nebo z jiného letadla (pro média to krátce před válkou v Gruzii předvedla ruská stíhačka, více na tomto videu: http://www.youtube.com/watch?…). Ale ve válce se hledí i na peníze a zničený UAV často stojí pouze zlomek prostředků, které bylo na jeho zničení potřeba vynaložit.

Jedním z řešení je laser. Zbrojní gigant Rayethon je v námořnictvu známý hlavně díky svému systému pro ničení protilodních střel Phalanx. Součástí tohoto kompletu je hlavně střelecký radar a rotační kanón Vulcan. Místo Vulcanu ale byl do věže namontován laser o výkonu 50 kW a tím se podařilo na vzdálenost 3 km upražit cvičný cíl, který nalétával rychlostí 500 km/h.

Rayethon tak potvrdil úspěch, který dosáhl při podobné zkoušce systému z pevné pozemní základny. Ale střelba na moři je vždy obtížnější kvůli tomu, že se pohybuje jak cíl, tak zbraň, protože je umístěna na houpající se lodi. Důležité je využití stávajících prostředků, pouze kanón byl vyměněn za laser.

Sestřelení UAV je významný vzkaz především pro Čínu, která se snaží vybudovat systém bezpilotních prostředků pro zničení amerických letadlových lodí.

Zdroje:
http://raytheon.mediaroom.com/index.php?…
http://www.vtm.cz/…brousi-spary

Foto: fotobanka Shutterstock

Nejčtenější