Laser dokáže vidět za roh

Josef Tuček  |  Věda

Zařízení, které dokáže zobrazit osoby a předměty skryté za rohem, sestrojili vědci z Massachusettského technologického institutu (MIT) v USA.

Ilustrační foto

Je založeno na odrazech kratičkých laserových záblesků měřených ve femtosekundách neboli tisícinách biliontiny vteřiny. Laser vysílá pod různými úhly intenzivní záblesky světla, které se odrážejí od předmětů, jež mu stojí v cestě, včetně zdí a podlahy. Vhodně odražené rozptýlené světlo se tímto způsobem dostane až za roh.

Dále se odráží od předmětů i osob, které tam jsou, až se značně oslabené odrazy vrátí zpět do přístroje, odkud byly vyslány. Klíčovou fintou je, že snímání odrazů začne s takovým zpožděním, aby senzor nebyl přesvícen ze světelných odrazů z těsné blízkosti. Zařízení pak zobrazí přibližný třírozměrný model prostoru za rohem.

I když zatím nebývá zcela přesný, vědci plánují, že jej dokážou vylepšit tak, aby poskytoval dostatečnou orientaci například pro policisty nebo pro hasiče a další záchranáře. Tým z MIT také předpokládá, že princip bude využitelný při endoskopických chirurgických zákrocích.

Zdroj: E15
Foto: Shutterstock

Nejčtenější