Krokodýlí světoběžníci

Jaroslav Petr  |  Příroda

Krokodýl mořský je největším zástupcem krokodýlů na Zemi a zároveň také jediným druhem těchto plazů, který snáší delší pobyt ve slané mořské vodě. Jeho areál se rozprostírá na ploše 10 000 km2.

Hranice výskytu krokodýla mořského sahají od Fidži na východě po Indii na západě. Severní hranice jeho rozšíření se dotýká jihu Číny. Jižní výspy areálu krokodýla mořského leží na severním pobřeží Austrálie. Pro vědce bylo dlouho záhadou, jak se krokodýli dostali až na odlehlé ostrovy v jižním Pacifiku. Nejsou nijak vynikající plavci. Obvykle dávají přednost pobřežním vodám, mangrovovým porostům a ústím řek.

Nyní australští vědci tuto záhadu rozlouskli. Pomohla jim v tom špičková technika. Celkem sedmadvacet krokodýlů vybavili sonarovými vysílači a následně pak sledovali každý pohyb označených zvířat po dobu jednoho roku. Ukázalo se, že jak samci tak i samice krokodýla mořského podnikají dlouhé výlety po moři. Často se vzdálí od své domoviny až 50 kilometrů.

V pobřežních oblastech využívají krokodýli přílivových proudů. Plavou, dokud je voda unáší žádoucím směrem. Jakmile se tok vody obrátí, krokodýl se uchýlí na souš a počká, až odliv nebo příliv poženou vodní masu tam, kam potřebuje. Když vědci promítli dráhy krokodýlího putování na podrobné námořní mapy, ukázal se zajímavý fakt. Na širém moři se krokodýli nechávají unášet povrchovými mořskými proudy.

Krokodýl není dost zdatný plavec, aby doplaval na izolované ostrovy v Indickém a Tichém oceánu. Protože však vydrží dlouho v mořské vodě a je odolný proti strádání žízní i hladem, může se nechat unášet mořskými proudy a spoléhat, že nakonec narazí na pevnou zem.

Nejdelší zmapovanou odyseu podnikl bezmála čtyřmetrový krokodýl, který se vydal na cestu z ústí Kennedyho řeky na severu Austrálie. Během pětadvaceti dní urazil skoro 600 kilometrů. Mistrně přitom využíval proudů, které se sezónně vytvářejí v zálivu Canpentaria.

Plavecké schopnosti krokodýlů mořských stojí v pozadí jedné komplikace. Ochránci přírody často odchytávají krokodýly, kteří žijí blízko lidských sídel, a transportují je od odlehlých oblastí, kde se jen stěží potkají s člověkem. Sledování prokázala, že krokodýli jsou velmi zdatní v navigaci a spolehlivě se vracejí domů. Snahy zbavit se nepohodlných krokodýlů jejich transportem na vzdálená místa jsou proto odsouzeny k fiasku.

Nejčtenější