Kouzelník a potápěč, který by přežil i za polárním kruhem

Martin Kredba  |  Příroda

Tento pavouk je učiněný kouzelník a potápěč v jednom. Vodouch stříbřitý (Argyroneta aquatica) je jediný evropský pavouk, který žije, loví a rozmnožuje se pod vodou, přestože nemá žábry. Ačkoliv není vodouch na pobyt ve vodě nijak zvlášť přizpůsoben, vyvádí pod ní doslova psí kusy. Je zkušený stavitel a stratég a své plány směle realizuje. Dokáže žít i pod zmrzlou hladinou a s přítomností ledu se umí vypořádat.

Kmen: členovci (Arthropoda)
Třída: pavoukovci (Arachnida)
Řád: pavouci (Araneae)
Čeleď: stínomilovití (Cybaeidae), někdy také zařazován do zvláštní čeledě vodouchovitých
Rod: vodouch (Argyroneta)
Výskyt: palearktická oblast, Evropa, není znám z Řecka, Portugalska, Islandu a středomořských ostrovů

Kyslík si schová na potřebné časy

Pod hladinou si vodouch (je velký asi jako známý křižák) totiž dokáže vytvořit suchý a účelný domov, jakousi obytnou vzduchovou bublinu. Je to vlastně typ pavučinové plachetky ve tvaru zvonu, která je napnuta mezi vodními rostlinami a má velikost lískového oříšku či kaštanu. Pro nový vzduch musí vodouch nad hladinu, ale taková práce to není. Stačí vystrčit zadeček a překřížené zadní nohy a na své chloupky pak zachytit kyslík.

Do svého obydlí si tímto způsobem dopraví celkem v klidu dostatek vzduchu. Při tomto zajímavém manévru si bublinku přidržuje na zadečku pomocí zadních nohou. Pod plachetkou ji uvolní ze sevření a tím se zvon postupně nafoukne. Ve svém domově vydrží se zásobou kyslíku obyčejně několik týdnů až měsíců. Zvon je pro něj útočištěm, zásobárnou vzduchu, jídelnou a místem pro rozmnožování, kladení vajíček i svlékání.

Zimní iglú

Když se blíží zima, pavouk si hbitě vyhlédne nejbližší příhodnou opuštěnou mlží ulitu a začne snít o svém zimním příbytku. Brzy se jeho sen promění ve skutečnost, a to v okamžiku, když schránku naplní tolik potřebnou zásobou vzduchu. Vevnitř pak pavouček přečká v zamrzlé ulitě, než přijde kýžená doba jarního tání. Existuje ale rovněž i jiný způsob. Pod ledem vodouch dokáže také využít kyslík z vody, který z přesyceného roztoku ve vodě – z fotosyntézy přechází do jeho vzduchového vaku.

Rád si smlsne na vodních beruškách

Vodoucha o možném pohybu kořisti informují tzv. signální vlákna jeho pavučiny. Jeho jídelníček tvoří například larvy vodního hmyzu, korýši a ostatní bezobratlí, ale snad nejraději má vodní berušky (Asellus aquaticus). Je schopen se zmocnit i nebohého rybího plůdku nebo zmítajícího se hmyzu na vodní hladině. Svou potravu si musí ale sníst ve svém příbytku, jinak by se mu mohly zředit trávicí šťávy. Má jeden z nejsilnějších jedů mezi našimi pavouky a jeho následky kousnutí jsou asi takové, když vás bodne vosa či včela.

Mladíci se nemusejí při páření bát

Pavoučí samečci se nemusí při červnových a červencových námluvách obávat nebezpečí ze strany své vyvolené. Ta ho ani nekousne, ani nepozře. Bude k němu vlastně docela milá, rozhodně ne agresivní, jak to bývá u drtivé většiny druhů pavoučích samiček zvykem. Samičky vodoucha jsou také menší než samečci, což je v pavoučí říši další zvláštní unikát. Páření probíhá samozřejmě ve zvonu. Koncem července a v srpnu samice budují ve zvonu tzv. kokon, obal kam umístí vajíčka. Zanedlouho se líhnou mladí pavoučci, kteří ještě nějaký čas musí setrvat uvnitř. Vývoj je dvouletý. Už mladí vodouši si staví své miniaturní zvony.

Zajímavosti:

Kde vodoucha najdeme?

  • Vodouch žije převážně ve stojatých vodách, jako jsou menší rybníky, rašelinná jezírka nebo slepá ramena řek.
  • Dává přednost čistým mělkým tůním s vodními rostlinkami. Vodouši se dokážou pohybovat také po souši a počínají si tam stejně šikovně jako ostatní pavouci. Anatomicky se totiž prakticky neliší od suchozemských sourozenců.
  • Vyskytuje se vzácně i v horských oblastech (až v nadmořské výšce kolem 1000 metrů nad mořem), a to především v rašelinných jezírkách. U nás ho můžete spatřit například na Třeboňsku, Poodří, Ostravsku, Štrambersku atd. Je to však velmi obtížné, vzhledem k jeho způsobu života. V Německu a na Slovensku je tento druh chráněný.

Jak vodouch vlastně vypadá:

  • Vodouch je větší pavouk, který dorůstá až 15 mm (tato hodnota platí pro samečky, samičky jsou menší, asi 8–10 mm veliké).
  • Hlavohruď je tmavohnědá až zrzavá, zadeček má barvu šedohnědou a je pokryt hustými chloupky. Ty umožňují zadržení vzduchové bubliny. Jeho český druhový název vznikl od stříbřitého lesku, který způsobuje vodní bublina na zadečku (pouze u samičky). Tento pavoučí vodní zástupce si poradí i s lidskou kůží, kterou dokáže překousnout svými poměrně velikými klepítky (chelicery).

Nejčtenější