Koráb admirála Čheng Che

Jaroslav Petr  |  Historie

Keňa a Čína podepsaly tříletou smlouvu, která dovoluje čínským archeologům provádět vykopávky na pobřeží Indického oceánu v okolí keňských měst Malindi a Lamu. Cílem projektu je objev vraku obřího korábu, který podle zpráv z čínských archivů i místních pověstí ztroskotal v roce 1418 poblíž Malindi.

Ztroskotaný koráb patřil do flotily, jíž velel legendární čínský admirál Čeng Che (1371–1435). Jeden z nejvýznamnějších mořeplavců středověku podnikal dlouhé plavby po Indickém oceánu i Pacifiku. Spekuluje se dokonce o tom, že některé jeho lodi mohly doplout až do Ameriky. Čeng Che vyrážel na cesty s obrovskými flotilami tvořených několika obřími koráby a desítkami menších lodí.

Podle některých historiků byly největší lodi dlouhé přes 150 metrů a plocha jejich největší paluby byla srovnatelná s fotbalovým hřištěm. Taková loď uvezla až 1500 tun. Lodi, s nimiž Kolumbus doplul do Ameriky, byly dlouhé jen 17 metrů a uvezly kolem 70 tun. Případný nález na keňském pobřeží by kromě jiného ukázal, nakolik jsou údaje o rozměrech lodí pravdivé. Někteří historici mořeplavby považují zprávy o velikosti čínských korábů za přehnané. Podle nich byly obří koráby admirála Čeng Che dlouhé „jen“ 60 metrů.

V první polovině 15. století čínští císaři stavbu velkých lodí i zámořské plavby zakázali a Říše středu se uzavřela do izolace. Toho se však Čeng Che nedožil. Zemřel při návratu ze své sedmé velké námořní mise.

Nejčtenější