Kdo žil v Sobí jeskyni?

Jaroslav Petr  |  Historie

Grotte de Renne – čili Sobí jeskyně – leží ve střední Francii a již před 40 000 lety v ní žili lidé. Vědci však kosti dávných obyvatel jeskyně nenašli. Zato vyzvedli z letitých nánosů spoustu zajímavých předmětů. Kdo je vyrobil?

Mnohé předměty sloužily jako ozdoby a měly abstraktní tvary. To by naznačovalo, že jsou dílem prvních evropských lidí druhu Homo sapiens, kteří se na náš kontinent dostali z Afriky. Stáří však svědčí spíše ve prospěch názoru, že předměty vyrobili starší obyvatelé Evropy – neandrtálci.

Ilustrační foto

Ti byli dlouho považováni za jednoduché, brutální primitivy. Nálezy ze Sobí jeskyně a dalších lokalit ale naznačují, že neandrtálci byli schopni abstraktního myšlení podobně jako naši pravěcí předci z řad Homo sapiens.

Nejnovější výzkumy provedené v Sobí jeskyni portugalským antropologem Joaem Zilhaem působícím v Británii na University of Bristol ale odhalily, že půda na dně Sobí jeskyně byla hned několikrát „zorána“ přírodními živly. Nejhlouběji uložené předměty tedy nejsou ty nejstarší.

Ve světle těchto poznatků se zdá, že ozdoby ze Sobí jeskyně jsou mladší a že je nevyrobili neandrtálci, nýbrž lidé druhu Homo sapiens. Jeden z klíčových důkazů o abstraktním myšlení neandrtálců tak rázem ztratil na hodnověrnosti a výzkumy proto dále pokračují.

Foto: Shutterstock

Nejčtenější