Kdo zabil Henryho Stuarta?

Jaroslav Petr  |  Historie

Jednou z nejzáhadnějších vražd pohnuté skotské historie je bezesporu smrt Henryho Stuarta v roce 1567.

Dne 10. února otřásla v časných ranních hodinách mohutná exploze edinburgským domem, kde bydlel druhý manžel skotské královny Marie Stuartovny. Vyděšení sloužící našli mrtvolu Henryho Stuarta a jeho sluhy ležet v zahradě. Oba byli oblečeni jen do noční košile. Ani jedno tělo však neneslo známky zasažení výbuchem. Henry Stuart a jeho sluha byli zardoušeni.

Henry Stuart

Exploze střelného prachu měla zřejmě zamaskovat vraždu, ale tenhle úskok se pachatelům nezdařil. Královnu exploze neohrozila. Povinnosti ji onu kritickou noc zdržely mimo dům. Ve šťastnou náhodu však věřil málokdo. Zvláště, když se už tři měsíce po smrti Henryho Stuarta královna znovu vdala za Jamese Hepburna, vévodu z Bothwellu. Zlé jazyky tehdy tvrdily, že Stuartovu smrt měla na svědomí královna a její milenec Hepburn. Vévoda z Bothwellu byl dokonce formálně obviněn, ale soud jej osvobodil.

Teorií o tom, co se vlastně 10. února 1567 na skotském královském dvoře stalo, existuje bezpočet. Nyní snad svítá šance, že se vědcům podaří vnést do temných historických událostí aspoň trochu světla. Budova, ve které našel Henry Stuart smrt, nebyla nikdy archeologicky prozkoumána. Pozemek získala už v roce 1583 edinburgská universita a ta na něm v roce 1789 postavila budovu tzv. Old College, která na tomto místě stojí dodnes. Zbytky domu Henryho Stuarta zmizely pod universitou. Plánovaná rekonstrukce budovy Old College teď nabídla archeologům jedinečnou příležitost k vykopávkám.

Už první kopnutí vyneslo na denní světlo nálezy z dávné minulosti. Vědci narazili na keramiku, sklo, knoflíky, spony a další drobné předměty každodenní potřeby. Při vykopávkách objevili i několik lidských koster. Přesto jsou archeologové celkem skeptičtí. Naděje, že další případné nálezy vyjasní okolnosti smrti Henryho Stuarta, jsou podle nich spíše jen teoretické.

„Jakákoli informace, kterou bychom o vraždě získali, by byla jen třešničkou na dortu tvořeném bohatými nálezy, jež se nám doposud podařilo uskutečnit,“ říká vedoucí vykopávek John Lawson. Vědcům se dostaly do rukou první hmatatelné důkazy o tom, jak vypadala tato část středověkého Edinburgu. Doposud se museli spokojit jen s rámcovou představou vytvořenou na základě vzácných maleb, jež se z té doby zachovaly.

Foto: Wikipedia.org

Nejčtenější