Kde se zítra opít?

David Klimeš  |  Počítače

Francií se šíří podivná móda. Na sociální síti Facebook svoláte pijáckou party do svého města. Přijedou tisícovky lidí, veselí se, pijí. A občas někdo umře.

V březnu to byly čtyři tisíce lidí v Rennes, v dubnu už sedm tisíc v Brestu. V květnu po deseti tisících v Montpellier nebo Nantes. Takovou masivní oblibu získávají na internetu svolané pijácké party známé pod názvem „apéro géants“, něco jako „aperitivy ve velkém“. Ze zdánlivě neškodných veselic pod širým nebem se ale staly obtížně kontrolované masové akce. A v Nantes se v polovině května ukázalo, že to může mít tragické následky.

Jedenadvacetiletý mladík v opilosti spadl z mostu, dopadl na hlavu a za několik dní zemřel. Podle nantského žalobce musel vypít „10 až 15 skleniček tvrdého alkoholu“. V Nantes napočítali kromě tohoto jednoho úmrtí i 57 lidí na záchytce, 41 lidí šlo do vazby a radnice musela zaplatit úklid náměstí. Starosta Nantes Jean- Marc Ayrault už požádal vládu, aby proti dalším takovým akcím zakročila.

Každý odpovídá sám za sebe

Mladí lidé se ale společného popíjení svolaného přes Facebook nechtějí vzdát. Devatenáctiletý Alexandre získal tisíce fanoušků na své facebookové stránce Apéro géant au Mans, která svolávala pitku do města Mans. „Hledala mě policie, protože jsem tuto stránku vytvořil,“ popsal Alexandre následky stanici France 24. „Přišli do domu rodičů, ale tam už nebydlím. Zkoušeli mi volat, ale neodpověděl jsem. Dokonce mi chtěli doručit předvolání k soudu. I starosta se chtěl se mnou sejít, ale nešel jsem.“

Podle Alexandra na něj úřady nemohou. Těsně před konáním akce vše zrušil a vyzval k neúčasti. Dobře však věděl, že se nakonec uskuteční. „Už se to nedá zastavit, každý tam jede. Bude to skvělé.“ Nakonec se hrozby policie ale přece jen projevily. Místo tisícových davů dorazila na květnovou akci pětistovka lidí. Hlídaly je asi dvě stovky policistů a nikomu se nic nestalo.

Smrt v Nantes Alexandra nijak neodrazuje od dalších „apéro géants“: „Administrátoři na Facebooku nemohou být zodpovědní za tyto věci. Každý odpovídá za sebe. Jeden člověk je přece nemůže kontrolovat. Co se týče tragédie v Nantes, byla to chyba jeho přátel, že na něj nedali pozor.“

O zodpovědnosti za pitky se samozřejmě nejživěji diskutuje na Facebooku, bez kterého by se tisícovky pijáků nikdy nesešly. V debatě se stovkami příspěvků se ozývají konvenční hlasy („Mělo by se to zakázat a pokutovat organizátory!“) i ty liberální („Princip svolání lidí, aby si dali aperitiv, je naprosto skvělý!“).

Facebook tak vytvořil fenomén, který se zatím ostatním sociálním sítím nepřihodil. Až dosud čelil podobným obviněním jako jiné aplikace – že zobrazuje nevhodné obsahy či ohrožuje soukromí uživatelů. Nyní je ale používán k masivnímu vytváření pijáckých akcí, které se nelíbí politikům. A ti příliš nevědí, co s tím.

Ministr pro mládež Marc-Philippe Daubresse se vyslovil pro „naprostý zákaz“ podobných akcí, protože „to prostě nejde“. Ministr vnitra Brice Hortefeux už vytváří celostátní návod, jak podobným akcím čelit. Ani levicoví politici nejsou módním hromadným pitím nadšení. Šéfka socialistů Martine Aubry je zároveň starostkou Lille a jasně vzkázala, že něco podobného ve svém městě nedovolí.

„Neakceptujeme žádné ,apéro géants, dáváme přednost opeře,“ prohlásila. Politička Nathalie Kosciusko-Morizet si zase postěžovala, že hromadné pijácké akce jsou pro vlády stejný bolehlav, jako byly v 90. letech rave party, tedy neohlášené srazy příznivců techna.

Bude se „apéro“ šířit evropou?

Nikdo teď neví, jak se bude vlna „apéro géants“ dál vyvíjet v letních měsících. V Paříži prý svolávají největší akci tohoto druhu, kam může přijít podle odhadů až 50 tisíc pijáků. Policie nejen v Paříži ale jasně naznačila, že bez ohlášení a zajištění akce nic podobného nedovolí. Na některé organizátory to platí.

Například Alex D. svolával na konec května pitku do Toulouse na Place du Capitol, nyní facebookovou stránku raději zrušil. Francouzi také spekulují, zda přes léto budou tisíce opilých mladých lidí bloudit jen ulicemi Francie, nebo se móda rozšíří. Na francouzské Korsice prý brzy vypukne první „apéro“ v hlavním městě ostrova Ajacciu.

Belgický deník La Capitale zase informoval o chystané pitce v Bruselu na Place de la Bourse. Pro Francouze jsou masivní pitky i společenský problém. Rozhlasový komentátor Eric Zemmour připomněl, že pití do němoty se vždy přisuzovalo spíše Britům, nikoli Francouzům. Šéf protidrogového úřadu Etienne Apaire navíc dodává: „Apéro jako velký piknik je francouzskou tradicí, proto to nechceme zakazovat, když je vše ohlášeno.“ Letní měsíce ukážou, jak moc Facebook tuto tradici proměnil.

Zdroj: MF Plus

Nejčtenější