Karrar – íránský příspěvek ke světovému míru

Martin Tůma  |  Technika
Karrar

Chceš-li mír, chystej válku, praví staří latiníci. Soudě dle toho je zřejmě íránský režim jedním z nejvíce mírumilovných států na světě. Prozatím poslední příspěvek ke světovému míru je bezpilotní průzkumný a bojový letoun dlouhého doletu – Karrar.

Robot se nápadně podobá americkému cvičnému cíli BQM-126A z roku 1985. I další komponenty tohoto letadla nezapřou inspiraci dovezenou technikou, jako jsou například ukrajinské rakety Kh55. Letoun má deklarovaný dolet 1000km, dostup je 12 000 m při maximální rychlosti 950km/h.

Karrar může provádět pozorovací i průzkumné mise, stejně jako útočné lety. Pro útok může v podvěsu pod trupem či křídly nést až 250 kg výzbroje.

Otázkou je, o kolik toto zatížení sníží jeho dolet. Letoun může startovat jak ze země, tak z podvěsu pod letounem Il-76 nebo C-130. Karrar nemá pracovat ve stálém kontaktu s řídícím center, ale spíše jako křižující střela. Naprogramovaný má doletět v malé výšce do zájmové oblasti a tam autonomně vykonat zadaný úkol – průzkum nebo útok.

Může se tak nepozorovaně proplížit pod radary a nečekaně udeřit na důležité stacionární cíle, jako jsou senzory a velící postavení ABM nebo PVO. Alespoň tak si to představují stratégové z Íránu.

Avšak vzhledem k velikosti, rychlosti a tepelné stopě tohoto letounu, z něj bude patrně snadný cíl pro protiletadlové střely.

Zdroje:
http://www.designation-systems.net/…m/m-126.html
http://www.defense-update.com/…4082010.html?…

Foto: Defense Update, UCAV

Nejčtenější