Jupiter ztrácí pruhy

Martin Tůma  |  Vesmír

Na obrázcích v médiích, v učebnicích i jinde, je Jupiter se svými charakteristickými pruhy – jeden výrazný tmavý pruh je na každé polokouli. Tedy byl tam do té doby, než se před očima astronomů minulý podzim cudně schoval za Slunce. A tam se převlékl.

Poté, co se opět vynořil ze slunečního zákrytu, už neměl jižní rovníkový pruh. První, kdo na to přišel, byli amatérští astronomové. Nebylo to poprvé, co se tento pruh ztratil. Poprvé si astronomové jeho zmizené povšimli v roce 1973 a podruhé se nakrátko ztratil v roce 1990. Tmavý pruh je oblast, kde trvale chybí vysoká oblačnost a je tak možno pozorovat tmavší mraky z nižších vrstev atmosféry.

Jak se zdá, tato změna je součástí podstatně složitějšího procesu změn v celé plynném obalu této obří planety. V poslední době se mění jak barva jednotlivých útvarů v atmosféře planety, tak jejich poloha a velikost. Podle Glena Ortona z Jet Propulsion Laboratory v kalifornské Pasadeně nám současné změny ukazují, jak málo toho víme o dynamice těchto procesů.

Zdroje:
http://www.newscientist.com/…-stripe.html

Nejčtenější