Jde to i bez ropy

Martin Tůma  |  Věda

To si řekli admirálové amerického námořnictva a zadali společnosti Solazyme zakázku na dodávku 150 000 galonů Soladiessel®HRF76 pro svoje lodě.

Není to jenom takové plácnutí do vody, protože dodávku o objemu 20 000 galonů americké námořnictvo úspěšně otestovalo již letos. Soladiessel je náhrada nafty (podle standardů NATO F97) vyrobená z řas díky unikátnímu postupu patentovanému společností Solazyme.

Ilustrační foto

Z řas je možné kromě nafty vyrábět i palivo pro tryskové letouny a celou škálu dalších produktů. Zelené řasy zpracovávající rostlinný odpad tak mohou pomoci splnit ambiciózní cíl námořnictva: Mít v roce 2020 polovinu paliva z obnovitelných zdrojů.

Na druhém konci světa na to jdou jinak. Novozélandská firma Lanza Tech se zaměřila na oxid uhelnatý, který je vedlejším produktem při výrobě oceli. Vědci posílili schopnost mikroorganismů produkovat z CO metanol tak, aby celý proces byl komerčně zajímavý. Vodík pro výrobu alkoholu si bakterie berou z vody ve které žijí a nejsou tak závislé na přímém přísunu tohoto plynu.

Lanza Tech velmi úzce spolupracuje s čínskými ocelárnami, kde hodlá postavit zkušební provoz s kapacitou 100 000 galonů ročně s možností rozšíření až na 50 miliónů galonů (po dostavbě).

Zdroj: http://www.solazyme.com/…a/2010-09-15
Foto: E15

Nejčtenější