Jaký je váš čas? - 2. část

Robert Čarek  |  Design

Dnešní člověk vlastně ani hodinky nepotřebuje – v dnešní době můžete správný čas zjistit mnoha způsoby od přesných internetových časových serverů, teletextu až po displej mobilu. Jestliže někdo trvá na tom, že bude svůj čas nosit s sebou, něco to o něm vypovídá. Většinou jen to, co by o sobě rád slyšel.

Hodinky pro volný čas

V tomto případě závisí volba jen na tom, jak trávíte čas mimo práci. Pokud se rádi zdržujete poblíž vody, určitě bude lepší zvolit hodinky s vyšší odolností. Odborník na švýcarské hodinky sice tvrdí, že do vody patří plavky a ne hodinky, ale je to stejné jako s každou volbou – když je na číselníku napsáno „Water Resistant 200 m“, neodoláte nutkání je vyzkoušet alespoň ve vaně.

Známou skutečností je také fakt, že znásilňování strojku ve formě různých nárazů či vibrací – to jsou průvodní jevy téměř všech sportů, mountain bikingem počínaje a golfem konče – odolávají daleko lépe quartzové hodinky. Soustava drobných ozubených koleček, tenkých pérek a titěrných šroubků v mechanických hodinkách sice určitému stupni násilí odolat může, ale jen málokdo na to hodlá vsadit peníze.

Různě drobné detaily

Další důležitá věc je upevnění pouzdra k ruce – v podstatě se používá jen několik možností. Buď je tu starý dobrý kožený řemínek, kovový tah nebo gumový/kaučukový či plátěný pásek. Každá možnost má své opodstatnění: kožený řemínek se hodí nejlépe na společenštější modely, kovový (z oceli, titanu nebo zlata) na sportovněji střižené kousky, zatímco plátno či gumu/kaučuk nejlépe využijete u hodinek vhodných k vodním aktivitám.

A také je tu samozřejmě velikost hodinek. Ještě poměrně nedávno mělo běžné pouzdro v průměru pouhých 34–38 mm, pak přišla osmdesátá léta a od té doby hodinky neustále nabývají na objemu. Pro běžně rostlého člověka s obvodem zápěstí kolem 22 cm úplně stačí hodinky o průměru 40 mm, ale móda je móda a i tak úctyhodní výrobci jako švýcarská Omega dnes nabízejí některé sportovní modely v řadě Seamaster v rozměrech 36, 39 a 42 mm.

Quartz, nebo mechanika?

Volba je jasná! Když chcete od své časomíry přesnost, pořiďte si quartzové hodinky, jestli vám jde o pocit a rádi posloucháte tikot strojku, jděte do mechaniky. V obou případech bude mít patrně poslední slovo pocit. Pamatujte si ale, že pokud máte quartzové hodinky, které šlapou s přesností 0,1 sekundy denně, nebudete chodit na schůzky nebo do práce o nic přesněji.

Nebudete o nic chytřejší, pokud budete své myšlenky zapisovat drahým plnicím perem nebo pomocí klávesnice počítače. Je to jako řídit auto s manuální nebo automatickou převodovkou – oba způsoby vás dostanou do cíle. Moderní technologie sice mohou být přesnější, ale nejsou tolik zajímavé.

Mechanické hodinky jsou daleko osobnější volba a v podstatě jsou jako lidé – nejsou úplně dokonalé, občas jim nějaká ta vteřinka uteče a člověk se o ně musí tu a tam postarat. A právě to je skutečnost, která jejich majitele baví.

Otázka padělků

Jako všechno na světě, co má úspěch a dokáže vzbudit dobrý pocit, i hodinky se padělají. Největšími zdroji jsou samozřejmě asijské země a odbytištěm těchto produktů je celý svět. Mezi nejpadělanější patří běžné luxusní značky s cenami mezi padesáti a sto tisíci jako Rolex, Breitling, IWC nebo Omega, ale rozmezí značek není nijak omezené a padělatelé si rozhodně neberou žádné servítky.

Také už se dávno nevyrábějí primitivní napodobeniny, které by člověk jen letmo obeznámený s originálem poznal od pravého kusu na padesát metrů o půlnoci. Takzvaní „sběratelé padělků“ dokážou za jedny falešné hodinky utratit téměř totéž, co by je stál originál.

Snad jediným klíčem, jak poznat padělané hodinky, je jejich majitel. Pokud uvidíte v tržnici zelináře, jemuž zápěstí tíží zlatý chronograf značky Breitling for Bentley, můžete s poměrně velkým úspěchem předpokládat, že mu stánek nenese tolik, aby si pořizoval hodinky za tři sta tisíc. Jiná možnost na první pohled neexistuje.

Jestliže nechcete skončit s padělanými hodinkami na ruce vy, pak nakupujte vždy raději v kamenných obchodech, kde kromě kávy, neperlivé vody a servisu k hodinkám dostanete všechny doklady, záruky a hlavně jistotu, že vás nikdo neošidil. Nákupy z neověřeného zdroje jsou risk, který se nemusí vyplatit, ať už ušetříte, kolik chcete.

Vodotěsnost

Různé firmy určují míru vodotěsnosti různě, ale v podstatě se dá mluvit o tom, že těsnost do tří atmosfér (často vyjadřovaná označením 3 ATM/30 M) se hodí maximálně k umytí rukou pod tekoucí vodou, pokud si zároveň nemyjete zápěstí. Hodinky by neměly přijít v žádném případě do styku s vodou!

Je sice pravda, že tříatmosférová vodotěsnost je dána normou tak, aby hodinky zůstaly vodotěsné v hloubce jednoho metru po dobu jedné hodiny, ale nehybnou vodní masu stěží dokážeme přirovnat k prudce tekoucímu/stříkajícímu proudu vody. Pro lehké sprchování nebo koupání jsou určeny až hodinky s těsností 5 ATM/50 M, ale při vodních sportech, plavání nebo koupání se doporučují až hodinky vodotěsné do 10 ATM/100 M. Potápět se pak doporučuje s čímkoli odolnějším.

Zdroj: Formen

Nejčtenější