Jaký je váš čas? - 1. část

Robert Čarek  |  Design

Dnešní člověk vlastně ani hodinky nepotřebuje – v dnešní době můžete správný čas zjistit mnoha způsoby od přesných internetových časových serverů, teletextu až po displej mobilu. Jestliže někdo trvá na tom, že bude svůj čas nosit s sebou, něco to o něm vypovídá. Většinou jen to, co by o sobě rád slyšel.

Výběr hodinek je důležitý z několika zásadních důvodů. Jednak je o nich známo, že je to jediný možný šperk každého normálního muže (pokud nebudeme do rovnice počítat metrosexuální muže, kteří investují do náramků, prstenů nebo řetězů na krk), ale – jak vám potvrdí každý pracovník z oblasti lidských zdrojů – také se vám velmi dobře může stát, že vás na první pohled budou lidé posuzovat právě podle hodinek.

Mimoto existuje široká paleta příležitostí, pro něž jsou jedny hodinky dokonalé a druhé naprosto mimo mísu. Jeden z hlavních důvodů ale spočívá v tom, že kvalitní hodinky nejsou sezonní záležitost (už vzhledem k tomu, kolik za ty skutečně kvalitní zaplatíte).

Všichni už jsme v životě slyšeli o hodinkách, které se v rodině dědí z otce na syna a na dalšího syna a tak dál. Pojem „rodinné stříbro“ samozřejmě není zase tak od věci – koneckonců známe případy sto i dvě stě let starých kousků, které jsou dodnes schopny přiměřeně přesného chodu. Jak si ale pořídit hodinky, které se stanou vaším rodinným stříbrem?

Prvním pravidlem při výběru většinou bývá cenová hranice, kterou nehodláte překročit. Existuje teorie, podle níž byste za hodinky neměli utratit víc než jeden měsíční plat, milovníci dražších značek oponují tříměsíční výší mzdy a podstata toho všeho spočívá v tom, že byste v případě společenských hodinek neměli mít hodinky dražší než váš nadřízený a v případě sportovních hodinek hodinky, jejichž rozbité sklíčko by vás stálo zlomené srdce.

Druhá otázka, kterou musíte vyřešit, zní ošidně jednoduše: k čemu budete hodinky používat? Potřebujete znát čas a datum, nebo chcete něco navíc? Můžete si vybírat z celé hromady funkcí užitečných i ještě užitečnějších – pokud často cestujete po světě, určitě uvítáte hodinky, které vám umožní sledování času ve více časových pásmech. Jestliže potřebujete vědět, za jak dlouho se vám uvaří vajíčka naměkko, potřebujete chronograf. Možností je nespočet a omezuje vás pouze rozpočet.

Třetí pravidlo spočívá v zeměpisné volbě výrobce. V České republice lidé nosili od roku 1959 výhradně české hodinky a na značce Prim vyrostlo několik generací (koneckonců ČSSR byla osmou zemí na světě, která dokázala dát dohromady celé vlastní hodinky). Firma samozřejmě existuje dodnes, ale už dávno se od masově vyráběných sérií přesunula do oblasti vybranějšího vkusu. Jistě, patriotismus vás bude něco stát, ale dnešní „primky“ jsou daleko kvalitnější a exkluzivnější.

Kromě tradičního českého řešení existuje mnoho dalších národů, které vyrábějí hodinky. Například švýcarské hodinky si během několika staletí získaly úžasnou pověst a právě odsud pocházejí ty nejprestižnější značky. Proslulí jsou také hodinářští mistři z Německa, Velké Británie či Itálie.

Běžný našinec také velice dobře zná japonské hodinky – firmy Seiko či Citizen nabízejí spolehlivé a odolné hodinky s vlastními strojky za cenu více než solidní (nejde přitom o žádný low-end, některé modely se prodávají za více než sto tisíc korun).

Možnosti použití

Stručně řečeno se dají hodinky rozdělit na modely společenské a modely určené pro volný čas. Jiné hodinky si vezmete, když půjdete na obchodní schůzku, a jiné zvolíte pro odpoledne strávené povalováním se na pláži. Záleží jen na vašich finančních možnostech, jestli si pro tu či onu příležitost na ruku nasadíte hodinky za deset nebo dvě stě tisíc korun.

Od dob agenta Jamese Bonda už dávno není společensky přijatelné nosit potápěčské hodinky k obleku, protože se v této volbě setkávají dva naprosto odlišné světy – totiž sportovní styl se zvýšenou odolností a formální situace, které volají spíše po uměřené eleganci a nadčasovosti.

Jedním ze zásadních rysů společenských hodinek je menší výška – to proto, aby lépe zajely pod manžetu košile. Také se v této kategorii daleko častěji setkáme s upnutím na kožený řemínek než na kovový tah a pro výrobu pouzder jsou ve větší míře používány drahé kovy. Hodinky pro volný čas se naopak vyznačují zvýšenou odolností, která se projevuje větší vodotěsností, robustností konstrukce a většinou i lepší čitelností nebo rozšířenými funkcemi.

Společenské hodinky

Také se jim často přezdívá pracovní hodinky, protože většinu času stráví na vašem zápěstí ve chvílích, kdy budete v zaměstnání, případně při výpravách do společnosti, kdy neplánujete žádné sportovní aktivity. Jestliže nejste profesionální horský vůdce, záchranář nebo potápěč, pravděpodobně vystačíte s běžnými společenskými kousky, které nabízejí elegantní vzhled a celkově většinou působí spíše nenápadně a uměřeně.

Je důležité vědět jedno – jestliže nehodláte hodinky používat výhradně k tomu, abyste ukázali, jak měla vaše firma úspěšný loňský fiskální rok, a budete s jejich pomocí skutečně zjišťovat, kolik je hodin, bude vás samozřejmě zajímat otázka čitelnosti a přehlednosti číselníku. V každé kategorii (takže totéž platí i pro sportovní hodinky) existují modely, ze kterých dokážete odečíst správný čas během sekundy na pětimetrovou vzdálenost, ale také hodinky, v jejichž číselníku by se nevyznal ani doktor Bedřich Hrozný.

(dokončení příště)

Zdroj: Formen

Nejčtenější