Jaká je nálada na internetu?

J. PETR  |  Věda
nálada na internetu

Jak šťastní nebo nešťastní jsou obyvatelé jednoho státu? Donedávna rozdávali psychologové při hledání odpovědi na tuto otázku dotazníky několika desítkám nebo stovkám „reprezentantů“ a z jejich odpovědí pak odhadovali náladu celé společnosti. Američtí matematici zjistili, že mnohem přesnější obrázek nabízí internet. Vyhodnotili obsah 2,4 milionu blogů a 230 tisíc textů písní umístěných na internetu a oznámkovali jejich optimismus podle četnosti citově zabarvených slov.

Slova mohla získat „známku“ od 1 do 10. K nejoptimističtějším patří například „láska“ se známkou 8,7. K nejpesimističtějším pak slova jako „znechucený“ se známkou 2,45. Ukázalo se, že nálada blogů se od roku 2005 zlepšila o 4%. Během roku nálada na netu kolísá. K nejšťastnějším obdobím patří tradičně Vánoce se skóre nad 6. Na „nejčernější“ hodnoty klesla nálada na internetu například během tří dnů následujících po zprávě o smrti Michaela Jacksona. Tehdy kleslo skóre blogů pod 5,8. Muži a ženy mají v blozích zhruba stejné „skóre štěstí“ – 5,89 a 5,91. „Nejblbější náladou“ vynikají teenageři ve věku od 13 do 14 roků, jejichž blogy se hemží slovy jako „bolest“, „vina“ nebo „blbě“ a mají celkové skóre kolem 5,5.

Texty písní jsou čím dál tím smutnější. Od roku 1960 se nálada textů zhoršila o 10%. Největší propad nastal mezi lety 1961 a 1980, kdy „nálada“ textů klesla z 6,7 na 6,2. O lásce už se nezpívá tolik, jako před padesáti lety, zato přibylo textů, jejich autoři hovoří o „bolesti“ či „nenávisti“. Za celkový pokles nálady může nástup nových hudebních žánrů, jako byl punk nebo heavy metal. Písničky ve stylu rythm and blues jsou stále stejně šťastné jako ve „zlatých“ šedesátých letech. Rockeři, jako je kapela Metallica, toho však o lásce moc nenazpívají.

Nejčtenější