Jak se staví sen

Martin Tůma  |  Vesmír

Japonci sní sen o tom, jak zabezpečit pro celý svět dostatek energie. A to ne ledajaké energie, ale obnovitelné energie ze Slunce, která se hned tak nevyčerpá. Kdyby toho chtěli dosáhnout zde na Zemi, museli by ji asi celou pokrýt solárními panely od pólu k pólu. Stačí ale zvednout hlavu k obloze a najdeme tam vhodné místo pro japonský sen jménem Luna Ring.

Ano, společnost Šimizu, by ráda postavila solární elektrárnu na Měsíci, kde je místa pro kolektory více než dost. A nejsou to žádní troškaři, chtějí obepnout Lunu kolem dokola rovníku pásem solárních panelů v délce přes 11 000 km. Pás má být široký až 400km, ze Země by měl být viditelný pouhým okem.

Získanou energii chtějí přenášet pomocí laserových paprsků buďto přímo na zemský povrch, nebo na retranslátory na oběžné dráze Země, aby tak mohli zajistit dodávku energie i v době, kdy bude Měsíc za horizontem.
 http://www.shimz.co.jp/…a_img003.jpg

Japonci ale nejsou sami, kdo by rád postavil solární elektrárnu ve vesmíru. Evropské konsorcium EADS Astrium má v plánu v roce 2015 na oběžné dráze Země zprovoznit technologický demonstrátor orbitální elektrárny. I v tomto případě má zabezpečovat přenos energie na zemi svazek mikrovlnných paprsků. Na orbitu, stejně jako na Měsíci nejsou mraky, které by negativně ovlivňovaly činnost solárních panelů.

Ale na oběžné dráze bude k dispozici jenom to, co si tam sami dovezeme, zatímco Měsíc může poskytnout dostatek surovin pro výrobu komponentů přímo na místě. Avšak doprava stavebních strojů a jejich obsluhy se hodně prodraží. Kromě toho na Měsíc skoro pořád dopadají drobné meteority, takže se údržba elektrárny nebude ani na chvilku nudit. A to už nemluvím o tom, co s celým systémem může udělat pořádná sluneční bouře.

Možná by šlo realizovat jiný sen, protože je můj, říkejme mu český sen. Místo souvislého pásu kolektorů kolem rovníku postavit na přivrácené straně síť stanic s červeným, modrým a zeleným laserem, vzdálených od sebe tak 10km. Když to propojíme do sítě, mohli bychom vyrobit superobrazovku o úhlopříčce pár tisíc kilometrů a reklamní čas na ní by dosahoval opravdu astronomických hodnot. Ale to, stejně jako plán společnosti Šimizu asi zůstane navždy jenom na papíře.

Zdroje:
http://www.shimz.co.jp/…unaring.html
http://www.astrium.eads.net/…m-space.html

Nejčtenější