Jak (ne)dostat Merkavu

Martin Tůma  |  Technika
Merkava

Blízký Východ, a hlavně stát Izrael, obklopený arabskými sousedy, je jeden velký sud střelného prachu, u kterého si pořád někdo hraje se zápalkami. Další výbuch může přijít každým dnem, a proto pro izraelskou armádu platí mnohem více než pro jiné: „Kdo je připraven, není překvapen.“ Izraelské obranné síly (IDF) jsou prakticky neustále donuceny podstupovat noční můru všech vojáků – boj ve městech. Jejich moderní obrněná technika tak musí čelit útokům zblízka, přepadům ze zálohy, ať už se jedná o druhou světově nejrozšířenější zbraň – ruskou pancéřovku RPG-7, anebo modernější střely opět ruské provenience, známé jako Kornet.

V roce 2006 při válce s Hizballahem tyto střely poškodily nebo zničily více jak dvě desítky tanků Merkava. Izrael disponuje dvěma systémy aktivní ochrany svých strojů, jeden se jmenuje Trophy a jeho následníkem má být Iron Fist. Trohpy prezentoval jeho výrobce, firma Rafael, už na veltrhu IDET 2007 a nejnovější verzi potom i na letošním IDETu. Systém je založen na detekci přilétající střely a její následné likvidaci protistřelou. Oproti dalším systémům (např. ruský Drozd nebo Aréna, či americký Quick kill) dokáže vytvořit kolem chráněného objektu virtuální kopuli, za kterou je v bezpečí před RPG nejen stroj, ale i vojáci u něj.

IDF 11. srpna tohoto roku oznámila, že do začátku roku 2010 chce mít tímto systémem vybaveny všechny tanky u 401. pancéřové brigády, střežící severní hranici Izraele a dále že od začátku roku 2010 bude tento systém standardní výbavou všech nově vyráběných tanků. Není bez zajímavosti, že Trophy testovali i Američané v Iráku, protože vývoj jejich vlastního APS systému Quick Kill se protahuje. Trophy prokázal plně svoji účinnost v ulicích Bagdádu, přesto nebyl zaveden do výzbroje. Důvodem je, že U.S. Army čeká na systém Quick Kill, který ale zřejmě nebude dříve než v roce 2011.

Zdroj: http://defense-update.com/…t/trophy.htm

Reprezentativní video systému Trophy

Video systému Quick Kill

Nejčtenější