Jak Google vydělává na překlepech

Martin Tůma  |  Počítače

Překlepy, ty se nikomu nevyhnou, ani při takové činnosti jako je psaní adresy webových stránek, které si chcete prohlédnout. A tak se může stát, že místo vtm.cz napíšete v rychlosti tvm.cz nebo ttm.cz. U nás tyto dvě domény neexistují, ale u špičkových webů existuje takových domén celá řada. Obvykle jsou plné reklam a možná někdy i nějakého malware. Tomuto jevu se říká anglickým názvem Typosquatting, nebo URL hijacking.

Tyler Moore a Benjamin Edelman z Harwardu se pokusili vyčíslit, jak velký objem peněz může tento jev Google ročně přinést. Svoji analýzu opírají o počet typosquattingových domén, které parazitují na světově nejpopulárnějších webech. Při počtu 280 parazitů na jednu doménu je to ohromující množství nechtěných návštěv – až 68 miliónů denně. Přitom zhruba 60% těchto webů má na svých stránkách umístěnou reklamu Google Ads. Závěr je, že Google může z těchto squattů získat ročně přibližně 497 miliónů dolarů.

Google Ads se při zobrazování reklamy řídí podle obsahu stránek a klíčových slov, typosquatting tak obírá o příjmy z reklamy domény, na nichž parazituje, stejně jako zadavatele reklamy. Podle vyjádření tiskové mluvčí Google se tato společnost snaží s typosquattingem bojovat, ale není v prý jejích silách zjišťovat každý takový případ. Zamezení zobrazovaní reklamy na parazitující stránce provádí na žádost vlastníka takto poškozené domény.

Upřímně, není se čemu divit, kdo z nás by měl sílu bojovat proti bezpracnému příjmu 500 mil. $USD ročně?

Zdroje:

http://docs.google.com/viewer?…
http://en.wikipedia.org/…yposquatting

Nejčtenější