Jak funguje akupunktura

Jaroslav Petr  |  Věda

Moderní medicína akupunkturu neuznává. Přičítá jí ryze psychologický efekt spočívající v tzv. placebo efektu. To znamená, že se pacientům po akupunktuře uleví jen proto, že úlevu očekávají.

Lékařům také vadí, že nevědí, jaké procesy a jaké molekuly by měla akupunktura v lidském těle aktivovat nebo blokovat. Přitom se akupunktura využívá k léčbě mnoha zdravotních problémů včetně tišení bolestí. Po zabodnutí jehly se do půlhodiny postupně zvyšuje práh bolesti a pacient přestává vnímat slabší bolest. Odolnost k bolesti přetrvává po nějakou dobu po odstranění jehly.

Ilustrační foto

Lékaři si tento efekt vysvětlovali tím, že jehla opakovaně dráždí nervy, jež nesou vzruchy do míchy a mozku. V odezvě na tato podráždění pak mozek vylučuje látky označované jako endogenní opioidní peptidy, které se svým účinkem na lidský organismus podobají morfiu. Kromě jiného zlepšují náladu a tlumí bolest. Bylo však jasné, že samotné endogenní opioidní peptidy tlumení bolesti akupunkturou nezajistí.

Američtí lékaři nyní zjistili, že po zapíchnutí akupunkturní jehly stoupá v místě vpichu v prostorách mezi buňkami koncentrace molekul adenosintrifosfátu. Ten obvykle slouží organismu jako základní zdroj energie. Adenosintrifosfát se velmi rychle rozkládá a vzniká z něj velké množství adenosinu. Koncentrace této látky zůstávají v okolí vpichu akupunkturní jehly na dlouhou dobu zvýšeny až pětadvacetkrát.

Adenosin dokáže potlačit bolest, pokud se naváže na buňkách na speciální vazebnou bílkovinu, tzv. A1-receptor. Zdá se, že je to právě vazba adenosinu na A1-receptory, co stojí v pozadí tišení bolesti akupunkturou.

Zdroj: Ikarie
Foto: fotobanka Shutterstock

Nejčtenější