Jak dát horníkům šanci

Ivan Verner  |  Technika

Jestliže počet obětí důlních neštěstí v Číně tamější politiky příliš nevzrušuje, v zemích západní kultury je to poněkud jinak.

Otázkou je, zda stačí pouze dodržovat přísné bezpečnostní předpisy, aby se mohlo incidentům zabránit. Můžeme si odpovědět rovnou – nikoli. Organizace, které se starají o bezpečnost v dolech, už přinutily důlní společnosti v USA, aby do podzemí instalovaly bezpečnostní komory.

Jsou to jakési záchranné čluny na klíčových místech komplexu podzemních šachet. V nebezpečí poskytne odolná ocelová konstrukce úkryt až dvěma desítkám horníků. Samozřejmostí je vybavení prostředky první pomoci, toaletou a pochopitelně vzduchem i nejnutnějším potravinami.

Jako vše, má i tento systém své slabiny. Je totiž nutné, aby se záchranáři k trosečníkům v podzemí dostali včas. Včas se musí k záchrannému prostředku dostat však i sami ohrožení. Při nedávném neštěstí v dole u Charlestonu, který byl jako jeden z prvních těmito komorami vybaven, část horníků zemřela během exploze, jiným obětem znemožnil záchranu zával.

Zdá se však, že tyto komory se stanou výnosným zbožím. Zástupci společnosti MineARC Systems, která je vyrábí, již dohadují obchody v Číně.

Zdroj: VTM Science

Nejčtenější