iPhony v USA již můžou v sítích 3G využívat internetové volání

E15  |  Technika

Americká technologická firma Apple již umožňuje uživatelům mobilů iPhone využívat služby internetového volání v mobilních sítích třetí generace. Několik amerických společností, které nabízejí internetové hlasové služby (VoIP), tento týden uvedlo, že Apple již nechává jejich aplikace v iPhonu pracovat. Regulátor telekomunikačního trhu krok Apple ocenil, napsala dnes agentura AP.

VoIP bylo pro iPhone dostupné, ale jen přes napojení Wi-Fi, které má jiné parametry než sítě 3G. Dřívější rozhodnutí Apple blokovat aplikaci Google Voice přimělo americkou Federální komisi pro komunikace (FCC) situaci prošetřit. Apple tehdy uvedl, že Google Voice duplikuje některé z funkcí iPhonu a že tuto aplikaci proto ještě bude analyzovat.

Dva měsíce poté, co FCC zaslala firmám Apple, Google a AT&T své varování, oznámil operátor AT&T, že své technologie upravil tak, aby služby VoIP s iPhonem fungovaly i v jeho síti 3G. Pro AT&T, která je výsadním mobilním operátorem pro iPhone v USA, to přitom znamená konkurenci vlastním hlasovým službám.

AT&T také uvedla, že Apple nemůže v její síti 3G nechat fungovat jakékoli aplikace pro internetové volání, ale jen ty, které jí sama odsouhlasí. Apple slíbil, že nabídne aplikace VoIP ve své prodejně App Store. Předseda komise FCC Julius Genachowski poslední rozhodnutí Apple ocenil. Podle něj tento krok nabídne nové příležitosti podnikatelům a rozšíří nabídku pro spotřebitele, napsala AP.

Nejčtenější