Ig-Nobelovy ceny pro rok 2009

M. Tůma  |  
Ig-Nobelovy ceny pro rok 2009

Tato cena, pojmenovaná po nezvedeném Nobelově bratranci Ignorovi*, se uděluje již od roku 1991 a za tu dobu se jejími laureáty stala celá řada osobností, jejichž výzkum by mohl otřást zemí, kdyby…

Zde je seznam letošních lauerátů:

Ekonomie – vedení 4 islandských bank – Kaupthing Bank, Landsbanki, Glitnir Bank and the Central Bank of Iceland – za praktickou ukázku, jak rychle z malé banky udělat opravdu velkou a poté ji zase zmenšit na původní úroveň, ba na ještě menší banku. Bankovní domy (myšleno stavby, ve kterých banky sídlí) tento proces přestály bez poškození, kdo se položil, byla Islandská ekonomika.

Matematika – tuto cenu letošní rok obdrží Gideon Gono, guvernér Státní banky Zimbabwe, za to jak nenásilnou a vtipnou formou seznamuje obyvatelstvo této země s matematikou velkou číslech. Jako základní prostředek výuky si zvolil nominální hodnoty bankovek, za rohlík zde utratíte několik miliard zdejších peněz. (pozn.: tato informace je pár dnů stará, dnes už to bude určitě o řád více).

Veřejné zdraví – tuto cenu si pro letošní rok odnáší Jelena Bondarevová z Chicagské univerzity. Tato původem Ukrajinka si zřejmě pod dojmem svého dětství pod stínem Černobylu nechala patentovat podprsenku, které lze snadno v případě potřeby proměnit na 2 respirační masky, jednu pro majitelku podprsenky a druhou pro, no v podstatě pro kohokoliv, kdo bude mít zájem. V patentu není zmiňován vliv velikosti košíčků podprsenky na její funkci jako respirátor.

Medicína – zde dostal cenu za celoživotní výzkum vlivu křupání klouby u rukou na rozvoj artrózy Donald L. Unger z Thousand Oaks v Kalifornii. Po dobu 60 let pravidelně křupal každý den klouby na levé ruce, zatímco pravou nechal na pokoji a to vše aby otestoval vševědoucnost své matky. Ta jej totiž už v útlém poučila, že když si bude křupat klouby na rukou, dostane artrózu. Díky celoživotnímu nasazení a odvážnému risku vlastního zdraví tuto pověru vyvrátil. Co na to říci, snad: „Mami, opravdu musím jíst ten špenát?“

Biologie – letošními laureáty jsou Fumiaki Taguchi, Song Guofu a Zhang Guanglei z Japonska za 90% redukci objemu kuchyňského odpadu. Podařilo se jim totiž přesvědčit bakterii z trusu pand, aby začala žrát tyto odpadky.

Veterinární medicína – cena letos putuje do rukou Catherine Douglasová a Peter Rowlinsona z Newcastlu za objev, jak zvýšit produkci mléka. Povšimli si a zdokumentovali statisticky vyšší produkci u krav, které dal jejich farmář jméno.

Chemie – za výrobu diamantů z tequily si tuto cenu odnášejí Javier Morales, Miguel Apatiga a Victor M Castano z Universida Nacional Autonoma z Mexika.

Fyzika – tým vědců z předních amerických univerzit ve složení: Katherine K Whitcome, Daniel E Lieberman a Liza J. Shapiro získal tuto cenu za přesné fyzikální zdůvodnění, proč se těhotná žena nepřekotí.

Literatura – tuto cenu obdržela organizace, a to Irský policejní sbor, za jejich literární počin zveřejněním dopravních přestupků největšího Irského silničního piráta jménem Prawo Jazdy. Ano – je to polsky řidičský průkaz. Jméno řidiče je až v druhém řádku.

A nakonec – cena míru – ta poputuje do Bernu a to do rukou Stephan Bolliger, Steffen Ross, Lars Oesterhelweg, Michael Thali a Beat Kneubueh za jejich výzkum, jestli lze lépe rozbít hlavu prázdnou nebo plnou lahví od piva.

Nejčtenější