i-triple wall

Martin Tůma  |  Technika

i3 Wall, vyslovujte prosím i-triple wall. Takto podivně se jmenuje nový výrobek firmy Sharp. Když něco dělají Japonci, je to buďto velmi malé, nebo naopak velmi velké, a většinou to ohromí. To platí i zde. LCD panely poskládané bok po boku do velké mozaiky mají ambici nahradit veliké promítací plátna kin.

Na tom není nic nového, jelikož podobné velkoplošné obrazovky jsou již celkem běžnou věcí. Jenomže okraje jednotlivých displejů jsou obvykle kolem 40mm široké, takže při pohledu zblízka rozbíjejí celkový obraz na jednotlivé části. Sharp vyvinul nový typ obrazovky, který má okraj tenký pouze 6mm.

Díky tomu není vidět již ze vzdálenosti několika málo metrů a vytvoří tak iluzi výsledného obrazu jediné velké obrazovky. Levné to není – třicet šedesáti palcových LCD displejů spolu s ovládacím softwarem stojí 550 000 USD. Fujikazu Nakayama ze Sharpu tvrdí, že obraz je lepší než u plazmových obrazovek nebo zpětné projekce.

V budově Tokio hall instalovali 24 těchto obrazovek do podlahy a vytváří jimi iluzi podmořského světa pod nohami hostů. Prostě fantazii se meze nekladou. Možná za pár let se budou tyto panely montovat do oken, aby nahradili depresivní pohled na šedivé sídliště jásavými barvami svěží louky. Pak už jenom bude potřeba nezapomenout, že je to jenom obraz a na tu louku nevyběhnout.

Zdroje:
http://news.yahoo.com/…wall_display

Nejčtenější