Hledá se superletoun pro Indii

Martin Tůma  |  Technika

Indie už dávno není rozvojovou zemí. Bývalý klenot v koruně britského impéria svou ekonomickou silou, stejně jako lidským potenciálem, směřuje pomalu ale jistě k postavení světové velmoci.

Tomu by měla odpovídat i její armáda, nejenom kvůli letitému sporu s Pákistánem o Kašmír. Indie plánuje v příštích letech nakoupit letadla, hodně letadel. Teď je na pořadu dne nákup 160 víceúčelových strojů a v budoucnu to má být 300 stíhaček pro vybojování vzdušné nadvlády.

Není tedy divu, že je na indickém nebi doopravdy živo, protože se každý z potencionálních výrobců chce ukázat. Už od roku 2005 se tu střídají návštěvy z celého světa, aby svedli souboj s rusko-indickými Suchoj 30 MKI. Toto letadlo nyní tvoří páteř indických vdušných sil.

Ilustrační foto

Původně ruský koncept je speciálně upraven pro potřeby indického letectva a je vyráběn společně s firmou Hindustan Aeronautic Limited.

O kontrakt na 160 stíhacích bombardérů soupeří celý svět. Boeing se svým F/A-18 SuperHornet, Lockheed Martin s proslulou F-16, francouzský Dassault nabízí nový RAFALE, SAAB svůj Gripen a Rusové zase svého favorita SU-35. A nesmíme opomenout ani evropský projekt Eurofighter Typhoon.

Právě toto letadlo představí RAF v letošních válečných hrách, které začínají 18.10. tohoto roku. Britové se budou snažit napravit nevalný dojem, který RAF zanechala v roce 2007, když jejich Tornáda dostala pěknou nakládačku.

Ekonomové mohou sledovat pohyb akciových kurzů zúčastněných firem; my letečtí nadšenci budeme určitě sledovat zajímavá videa vzdušných soubojů.

Foto: Shutterstock

Nejčtenější