Hledá se Sedící býk

Jaroslav Petr  |  Historie

Lakotský šaman Ernie LaPointe spojil síly s dánským genetikem Eskem Willerslevem v naději, že se tak dostane na stopu ostatků svého praděda. Tím nebyl nikdo jiný než slavný šaman a válečný náčelník Sedící býk.

Při obřadu, během kterého LaPointe vyvolával ducha Sedícího býka, dostal Willerslev malý pramínek uhlově černých vlasů, aby na něm provedl příslušné genetické analýzy. LaPointe je přesvědčen, že pramen vlasů patřil jeho pradědovi. Pokud by se povedlo genetikům analyzovat DNA a získat tzv. genetický otisk, mohl by LaPointe přistoupit k druhé fázi svého plánu.

Ilustrační foto

Chce vypátrat pradědovy ostatky, jednoznačně je identifikovat a pak je pohřbít za doprovodu všech potřebných pohřebních rituálů. Willerslev už strávil analyzováním DNA z indiánských vlasů tři roky. Konec mravenčí práce je zatím v nedohlednu. DNA je až příliš poškozená.

Vítěz nad generálem Georgem Custerem v bitvě u Little Big Hornu byl zavražděn příslušníky indiánské policie v rezervaci Standing Rock v Jižní Dakotě. Jeho tělo bylo pohřbeno v severodakotské pevnosti Fort Yates. Indiáni se marně domáhali přemístění hrobu Sedícího býka blíže jeho domovu v Jižní Dakotě.

A tak jedné noci roku 1953 tajně vykopali to, co považovali za náčelníkovy ostatky. Převezli kosti do rezervace Standing Rock a tam je pohřbili. Mezi účastníky této akce byl i mladičký George LaPointe se svou matkou a tetami. Oficiální prohlášení z Fort Yates konstatovalo, že kosti Sedícího býka zůstaly v pevnosti, protože indiáni odnesli ostatky jiné osoby.

Ilustrační foto

A jako kdyby nebyla situace už tak dost zamotaná, začali někteří představitelé Lakotů tvrdit, že hrob Sedícího býka přemístili ze Standing Rocku na jiné místo, kde nehrozí jeho znesvěcení. Dnes si dělá nárok na místo posledního odpočinku Sedícího býka celá řada lokalit. Nikdo pořádně neví, kde hrob hledat.

George LaPointe je přesvědčen, že jeho praděd je stále pohřben na místě, kde jej v roce 1953 uložil spolu s ostatními účastníky „nájezdu na Fort Yates“. Jde však o velké pohřebiště, kde leží ostatky velkého počtu indiánů. K odhalení kostí Sedícího býka mají LaPointovi pomoci Willerslevovy genetické analýzy.

Foto: Shutterstock

Nejčtenější