Hedvábná anténa

Martin Tůma  |  Věda
Ilustrační foto

Lidské tělo je složitý biochemický stroj, který není tak snadné doplnit o další součástky z naší výroby. Teď nemluvím o výrobě kyborgů, ale o takových věcech, jako je umělé oko, kardiostimulátor atd.

Také například implantované biosenzory, které by mohly sledovat u diabetiků hladinu cukru v krvi a v případě potřeby vydaly pokyn pro vstříknutí inzulínu, nebo které by přes mobilní telefon dokázaly zavolat o pomoc. Implantace má jednu výhodu – zařízení může být napájeno přímo energií z lidského těla.

Naše tělo nejlépe snáší hedvábí. Profesor biomedicínské inženýrství Fiorenzo Omenetto z Tufts Univerzity v Medfordu spolu s profesorem fyziky Richardem Averittem z Bostonské univerzity vyvinuli implantovatelnou anténu z hedvábí, potaženého nanovzorem ze zlata. Toto zařízení pracuje v pásmu Terahertzů, samotná anténa je rozdělena do několika částí pro různé frekvence z této oblasti.

Zařízení prozatím nemá vlastní zdroj pro vysílání, jenom odráží signál, který na něj vědci pošlou zvenčí. Po testu na laboratorním stole byla tato anténa zašita do svaloviny pokusného prasete. I zde, hluboko v tkáni, měla silný a jasný signál, navíc pokusné prase nemělo na implantovanou anténu žádnou nežádoucí imunitní odezvu a čip v těle dobře snášelo.

Asi je zbytečné říkat, že tento výzkum je z velké části financován americkou armádou, ale svoje uplatnění najde i mimo vojsko. Nemá sice velký dosah, ale ani ho mít nemusí, stačí, aby se dokázala úspěšně spojit s přijímačem na povrchu těla a ten už zařídí potřebné. Třeba automaticky zavolá záchranku na GPS souřadnice, pokud nositel zkolabuje.

Zdroj:
http://www.technologyreview.com/…icine/26078/?…

Foto: fotobanka Shutterstock

Nejčtenější