Guardian

Martin Tůma  |  Technika

Krátce po roku 1989, kdy se Sovětský svaz stáhnul z Afganistánu, došlo v té zemi k zajímavé proměně. Bývalí bojovníci za svobodu, kteří z korun nejvyšších stromů americkými raketami Stinger sestřelovali sovětská letedla, se stali teroristy, kteří stejnými raketami útočili na civilní letadla s humanitární pomocí na letišti v Kábulu.

Lety do Afganistánu byly v době, kdy vrcholily boje mezi vládou a Talibanem, opravdu adrenalinovou záležitostí. Při startu a přistání obvykle někdo z členů posádky stál v otevřených dveřích a ze signální pistole pálil jednu světlici za druhou aby zmátl infračervené navádění raket.

Další zkušenosti s ostřelováním civilních letadel raketami MANPADs* mají hlavně Izraelské Aerolinie. Jako první na svoje letadla montují systém varování a ochrany před raketami Flight Guard. Tento systém po zjištění přilétající rakety automaticky odpálí celou řadu světlic, klamných cílů, pro zmatení rakety.

Obrana má fungovat především v malých výškách při startech a přistání. Vzhledem k tomu, že na celé řadě letišť a přilehlých oblastí je spousta velmi dobře hořlavých objektů, kterým určitě zásah na 1000C rozpálené světlice neudělá dobře, je tento systém považován za kontroverzní a státy EU uvažují o jeho zákazu.

Své zkušenosti s raketami MANPADs mají i Američané. I jejich letouny jsou oblíbeným cílem, jako se to stalo například letadlu společnosti DHL v roce 2003 v Bagdádu. Proto na základě iniciativy zákonodárců podporuje vláda USA vývoj a výrobu prostředků obrany před teplem naváděnými raketami pro civilní letouny.

Podmínkou je, aby systém na rozdíl od Flight Guardu používal pro klamání rakety místo světlic laserový paprsek. V soutěži vyhrál Northtrop Grumman se zařízením Guardian, odvozeným z vojenského AAQ-24 Nemesis. Zařízení používá laserový paprsek velmi nízké intenzity, který je bezpečný i při náhodném přímém zásahu do lidského oka. Silnější ani není potřeba.

Teplem naváděná raketa má ve své špičce velmi citlivá čidla, rozdělená na jednotlivé kvadranty (nahoru, dolu, doleva, doprava). Paprsek z Guardianu je narozdíl od tepla vydávaného motorem letadla velmi malý a bodový zdroj, který výrazně zesílí příjem jednoho z kvadrantů, tak svede raketu mimo letadlo.

V současnosti je Guardian licencován na celou řadu civilních letadel. Výhodou je jeho bezpečnost pro okolí, a též zcela autonomní funkce. Kromě Flight Guardu a Guardianu se ve světě vyvíjejí i další systémy jako je MUSIC, CAMPS.

Zdroj:
http://en.wikipedia.org/…man_Guardian

*MANPADs – z anglického Man-portable air-defense systems – přenosný systém protivzdušné obrany. Z nejznámějších je to právě FIM-29 Stinger, nebo ruská 9K34-Strela 3 (kód NATO SA-14 Gremlin). Ani Čína nezůstává pozadu a čile vyrábí a prodává svoji FN-6.

Foto: Alan Radecki, Wikipedia.org

Nejčtenější