Grevilleův kód

Jaroslav Petr  |  Historie

Archeologové a historici prozkoumali pomocí speciálního radaru prostory pod náhrobkem anglického šlechtice Fulkeho Grevillea v kapli svaté Marie ve Warwicku a došli k závěru, že se v podzemí skrývají tři „krabice“. Co můžou obsahovat tajemné schránky?

Ve hře je skutečně hodně. V jedné z krabic by mohly být ostatky velikána alžbětínské Anglie Sira Philipa Sidneyho. V druhé je snad rukopis biografie anglického krále Jakuba I. A ve třetí se může ukrývat rukopis dramatu Antonius a Kleopatra připisovaný Williamu Shakespearovi. Archeologové zatím nedostali povolení k otevření hrobky, ale v nejbližších týdnech smějí nahlédnout do prostor pod náhrobkem pomocí endoskopu. Navrtají do náhrobku maličkou dírku a tou pak prostrčí světlovodný kabel s miniaturní kamerou. Všichni jsou napnutí, jaký pohled se jim v podzemí kaple nabídne.

Fulke Greville patřil ve své době k významným mužům evropského formátu, který však v následujících staletích upadl v zapomnění. Narodil se v roce 1554 ve Stratfordu nad Avonou a dosáhl mnoha významných postů. Byl soudcem, admirálem královského námořnictva, kapitánem pozemních vojsk, královským špehem a dokonce i předním dostihovým jezdcem. Patřil k oblíbeným dvořanům královny Alžběty a na královském dvoře zaujímal vyznané posty i za jejího nástupce Jakuba I. Sám Greville si přál, aby na něj budoucí generace vzpomínaly jako na „Shakespearova učitele“.

Podobnost osudů Fulkeho Grevillea a osudů připisovaných Williamu Shakespearovi je do očí bijící. Kromě rodiště ve Stratfordu sdílejí oba muži bezmála dvě stovky klíčových životopisných údajů. Někteří historici pochybují, že ve Stratfordu, který měl v té době 600 dospělých obyvatel mužského pohlaví, mohli žít současně dva tak nápadně podobní muži. Podle současného britského historika A.W.L. Saunderse psal dramata připisovaná Shakespearovi právě Fulke Greville. Profese dramatika patřila v té době k opovrhovaným „řemeslům“.

Saunders se proto domnívá, že se Greville nemohl k autorství divadelních her otevřeně přiznat. Aby se vyhnul skandálu, ukrýval se za vypůjčenou totožností obyčejného měšťana Williama Shakespeara. Ve prospěch Saundersovy teorie svědčí fakt, že se v Grevilleových písemnostech našel text, v němž se tento šlechtic hlásí k autorství dramatu Antonius a Kleopatra. Nápis na Grevilleově náhrobku nese podle Saunderse šifrovanou zprávu, jež naznačuje, že se pod náhrobkem může nacházet právě tento rukopis.

Pokud se Saundersovy předpoklady potvrdí, pak bude definitivně rozřešena záhada obestírající totožnost autora Shakespearových děl. Ta jsou připisována mnoha různým lidem, např. učenci Francisi Baronovi, hrabatům Williamu Stanleyovi a Edwardu de Verovi nebo dramatikovi Christopheru Marlowovi.

Historici upírají velké naděje i k případnému nálezu životopisu krále Jakuba I. Greville působil jako králův kancléř, ale s králem se nesnášel. Pokud napsal Jakubovu biografii, vladaři v ní určitě nelichotil a věci rozhodně nelakoval na růžovo. Vědcům by se tak naskytl necenzurovaný, objektivní pohled do zákulisí politického vření za vlády Jakuba I.

Fulke Greville se možná připravoval k tomu, že se k autorství shakespearovských dramat přihlásí mnohem otevřeněji. Smrt přišla tak náhle, že své záměry nestihl zrealizovat. Zemřel 1. září roku 1628 na následky dvou bodných ran, které mu do prsou zasadil dýkou jeho komorník Ralph Haywood. Následně otočil Haywood dýku proti sobě a spáchal sebevraždu. Motiv komorníkova činu zůstává záhadou.

Podle některých historiků jej rozčílilo, že ho Greville odbyl ve své závěti směšnou sumou. Dá se však předpokládat, že muž, který najímal pro královnu Alžbětu špehy po celé Evropě a stál v čele řady tajných spolků, měl po celém tehdejším světě i bez toho nepřátel více než dost.

Nejčtenější