Google vymazává lidi

Martin Tůma  |  Počítače

Pokud jste z Prahy, tak je možné, že jste tam v minulých měsících potkali nenápadné auto nadupané moderní snímací technikou, které pořizovalo snímky pro aplikaci Street View.

Možná jste si tohoto auta vůbec nevšimli, přesto však nyní může být vaše fotka díky této aplikaci přístupná celému světu. Google díky tlaku na ochranu soukromí ze strany úřadů již od roku 2008 rozmazává na svých fotkách obličeje lidí, avšak ani to není dostatečné řešení. Pokud znáte místo a čas, kde byla fotka pořízena, můžete dotyčného poznat třeba podle oblečení nebo podle postavy.

Mně osobně by tento fakt vůbec nevadil, ale chápu že jsou lidé, které to může přinejmenším znepokojovat – obzvláště pokud se na dané fotce vedou za ruku s někým, kdo není jejich zákonným partnerem. Proto Google zašel ještě dále. Ve spolupráci s Arturo Floresem z Kalifornské Univerzity v San Diegu nyní testuje software, který dokáže na fotce identifikovat každou osobu v jakékoliv pozici a poté ji ze snímku automaticky vymazat, jako by tam nikdy nebyla.

Celkem by mne zajímalo, jak si tento software poradí s přelidněnými ulicemi čínských měst. Možná je po úpravě místní ani nepoznají.

Zdroj:
http://www.technologyreview.com/…uting/25972/?…

Nejčtenější