Google sbíral soukromá data

Vendula Krumpholcová  |  Počítače

Internetový gigant Google připustil, že při mapování ulic a WiFi hotspotů pro svou službu Street View sbíral soukromá data uživatelů nezabezpečených bezdrátových sítí. Na problém se přišlo až nyní, poté, co si německý úřad pro ochranu osobních údajů zažádal o audit sbíraných dat.

Dodávky Googlu, které pro službu Street View fotografují ulice měst a lokalizují přítomnost bezdrátových sítí, sbíraly zároveň soukromá data uživatelů, kteří zrovna byli k některé ze sítí připojeni. „Je zřejmé, že jsme omylem sbírali útržky osobních dat z otevřených WiFi sítí, přestože jsme tato data nikdy nevyužili v žádném z našich produktů,“ napsal v omluvném prohlášení viceprezident Googlu Alan Eustace.

Google data shromažďoval od roku 2007, na vině bylo špatné nastavení softwaru. Informace nyní analyzuje nezávislá firma, která se také postará o jejich vymazání. Google mohl získat data jen z takzvaných otevřených, tedy nezašifrovaných sítí. Měl tak přístup k informacím o tom, jaké stránky si uživatelé prohlížejí, sledovaným videím nebo posílaným e-mailům, tedy veškeré komunikaci, která nebyla dodatečně zakódovaná.

Podle Eustaceho vždy došlo k zaznamenání jen „zlomku“ dat, protože auta se po městech pohybovala. To ale německé úřady neuklidnilo. „Na základě informací, které máme k dispozici, se zdá, že Google ilegálně sledoval soukromé sítě, což odporuje německým zákonům,“ uvedla ministryně pro ochranu spotřebitelů Ilse Aignerová.

„Ty informace unikaly ven a oni je prostě zachytili. Pokud posíláte své e-maily přes otevřenou bezdrátovou síť, nebuďte překvapeni, pokud je někdo získá,“ řekl BBC Dan Kaminski z bezpečnostní firmy Ioactive. I když se úmysl na straně Googlu zřejmě nepotvrdí, zpráva se může negativně odrazit v důvěře uživatelů nejpoužívanějšího internetového vyhledávače.

Internetové služby žádají na svých uživatelích stále více osobních informací – ruku v ruce se zlepšováním služeb jde samozřejmě vyšší hodnota na trhu s inzercí. Jakékoliv bezpečnostní selhání tak může znamenat snížení příjmů.

Zdroj: E15

Nejčtenější