Google přesunul vyhledávač pro Čínu do Hongkongu

ČTK a E15  |  Počítače
Sbohem. Čínští uživatelé Googlu před pekingským sídlem firmy kladli květiny.

Americká internetová společnost Google v pondělí oznámila kompromisní řešení svého více než dvouměsíčního sporu s Čínou. Firma přesouvá své vyhledávací služby pro čínský trh z území vlastní Číny do Hongkongu, zatímco ostatní aktivity v zemi hodlá ponechat.

Google se tím snaží obejít požadavky čínských úřadů na cenzurování internetových služeb. Google vede s čínskými úřady spor, který vyvrcholil lednovým napadením jeho serverů údajně čínskými hackery.

Google dával najevo, že už není ochoten spolupracovat s čínskými úřady na cenzuře vyhledávání a v lednu pohrozil, že se z největšího internetového trhu světa stáhne, pokud mu Peking neumožní nabízet neomezované služby.

Včera již byli návštěvníci vyhledávače Google.cn přesměrováni na jiný čínskojazyčný servis se sídlem v Hongkongu. Google sdělil, že hodlá v Číně zachovat technické a prodejní zastoupení, aby mohl mít v zemi technologické zázemí a prodávat reklamy v čínském jazyce.

Podle pozorovatelů však tento krok zisky Googlu v Číně stejně ohrozí, protože Peking může odpovědět tím, že firmě ztíží podmínky a zablokuje přístup čínských uživatelů na hongkongský servis.

Zdroj: E15

Nejčtenější