Google obnoví přístup na čínský portál

Zdeněk Pečený  |  Počítače

Společnost musí ukončit přesměrování na hongkongský web, aby si udržela v Číně licenci.

Americká společnost Google v nejbližších dnech ukončí automatické přesměrování svého čínského portálu na hongkongský web. Byla to její poslední šance k udržení čínské licence, která vyprší dnes. Bez ní by společnost nemohla provozovat komerční webové stránky v pevninské Číně. Google by tak v říši středu skončil a společnost by přišla o jeden z nejrychleji rostoucích trhů světa s největší internetovou komunitou. K internetu je nyní připojeno přes 400 milionů Číňanů.

Čínští představitelé považovali toto přesměrování za nepřijatelné od samého počátku sporu o cenzuru. „Nové řešení situace je v souladu jak s vírou Googlu necenzurovat, tak s čínskými zákony,“ uvedl David Drummond, viceprezident Googlu pro rozvoj, na oficiálním blogu společnosti.

„Na těchto základech jsme požádali o prodloužení licence a doufáme, že nám bude vyhověno, a udržíme tak Google.cn naživu,“ dodal. Pokud by Čína licenci neobnovila, většina Číňanů by se octla odříznutá od amerického vyhledávače. Číňané spíše než hongkongskou či jinou verzi Googlu použijí domácí alternativy, například portál Baidu.cn. Stále není jisté, zda Čína na žádost internetové společnosti vůbec odpoví.

Google má licenci do roku 2012, avšak čínské úřady vyžadují každoroční podání žádosti o její obnovení. Čínské aktivity Googlu jsou v ohrožení od letošního ledna, kdy společnost poprvé pohrozila odchodem z Číny, pokud by na tamním trhu nemohla operovat bez cenzury a v rámci čínského práva. Tehdy také uvedla, že detekovala útoky čínských hackerů s úmyslem omezit možnost svobodného projevu na internetu.

Zdroj: E15

Nejčtenější