Google: Nabídneme placené filmy přes YouTube

Patrik Šilhavý  |  Počítače

Společnost Google dokončuje jednání s největšími hollywoodskými studii, aby mohla na konci roku nabídnout placené filmy na serveru YouTube.

Ten byl přitom doposud synonymem hlavně pro domácí krátká videa. Poplatek za zhlédnutí originálních snímků by se měl pohybovat v přepočtu okolo sta korun. Uvedl to deník Financial Times. Google tak chce ukrojit část z příjmů firmy Apple, která má v placených videoslužbách dominantní postavení.

Google hodlá využít svého vyhledávače a webu YouTube, aby uživatele přesměroval na novou placenou službu. Ta bude nejdříve spuštěna ve Spojených státech. Jednání Googlu s filmovými společnostmi teď gradují úměrně tomu, jak se hollywoodská studia snaží najít nové příležitosti jako náhradu příjmů za klesající trh DVD.

Google novou placenou videotéku testuje od začátku roku na stránce youtube.com/store, kde prozatím nabízí filmy menších studií. Další snímky nabízí bezplatně na webu youtube.com/movies. Kromě nové internetové služby pracuje Google i na set-top-boxu Google TV, který se má podobat zařízení od Applu – na rozdíl od něj ale bude využívat operační systém Android a měl by zpřístupnit i volně dostupný obsah na síti.

To se ovšem nelíbí televizním společnostem, které se obávají strmého poklesu příjmů v důsledku nižší sledovanosti reklamních spotů na klasických televizních stanicích. Očekávají se proto dramatická jednání.

Zdroj: E15

Nejčtenější