Google Android: Nadvláda robota v brýlích

Jan Březovský  |  Počítače
Ilustrační foto

Nadvláda Androidu od společnosti Google není hudba vzdálené budoucnosti ani námět science fiction. Je to jednoduše realita.

Ve své knize Já, robot píše spisovatel Isaac Asimov: Android je člověku podobný robot alespoň částečně dotvořený biologickými částmi. Doba, kdy budeme v ulicích potkávat androidy podobné například oblíbenému C-3PO z Hvězdných válek, je zatím ještě před námi. Android od Googlu už je ale tady.

Co je vlastně zač?

Google Android je stručně řečeno nový operační systém určený pro chytré mobilní telefony, komunikátory, kapesní počítače či navigace. Jeho největšími konkurenty jsou operační systémy Windows Mobile od Microsoftu a Symbian společnosti Nokia. Od nich se však Android významně odlišuje tím, že jde o otevřený a svobodný software založený na linuxovém jádru.

Platforma Android byla společností Google ohlášena v listopadu 2007, firma následně předala všechny zdrojové kódy veřejnosti pod licencí „Apache free-software and open-source license“, což umožňuje libovolnému vývojáři platformu Android modifikovat či vytvářet vlastní aplikace a podprogramy s bezplatným využitím zdrojových kódů a knihoven vyvinutých společností Google.

Google a jeho vynikající strategie

Vývojáři na celém světě začínají objevovat Android a jsou z něj nadšeni. Jak by také ne – jen několik dnů po představení platformy zveřejnil Google vývojový kit pro programátory, takzvaný Software Development Kit (SDK), včetně knihoven, nápověd, výukových programů, zkrátka s naprosto komfortní podporou.

Tato transparentnost a otevřenost je největší zbraní Androidu proti licencemi svázané konkurenci – Symbianu a Windows Mobilu, o striktním iPhonu ani nemluvě. Počátkem roku 2008 představil Google tři prototypy zařízení s operačním systémem Android a procesory ARM, na kterých prokázal funkčnost Androidu v praxi.

O nový operační systém okamžitě projevilo zájem mnoho výrobců mobilních telefonů, kteří samozřejmě vítali funkční platformu kompletně na bázi open source. Výrobci nejen že za použití Androidu ve svém mobilním telefonu nezaplatí žádný licenční poplatek, ale navíc si mohou nový systém beztrestně a bezplatně přizpůsobovat svým potřebám. Na platformu Android začínají přecházet takové společnosti jako HTC, Samsung, Motorola či LG.

Android není k zastavení

Ilustrační foto

V současné době vládnou tabulkám prodejů chytré telefony. Prodej smartphonů roste nebývalým tempem, až se začíná zdát, že „hloupým“ telefonům již odzvonilo. Například komunikátor Nokia 5230 s operačním systémem Symbian dnes pořídíte v obchodě za méně než 3500 Kč. Operační systém přitom nabízí mnohem širší využití mobilního telefonu.

Celosvětový prodej chytrých telefonů meziročně vzrostl o 50 %. Ne všichni výrobci však mohou být s tímto číslem spokojeni: například prodej telefonů na platformě Windows Mobile dokonce klesl meziročně o desetinu procenta. Ani finská Nokia se svým Symbianem na tom není o moc lépe. Kde se tedy vzal onen padesátiprocentní růst? Má ho na svědomí Google Android, a to s neuvěřitelným meziročním růstem 886 %! Ano, čtete správně.

Zatímco v dubnu, květnu a červnu minulého roku se prodalo jen něco přes milion Androidů, letos už to bylo za stejné období více než deset a půl milionu! Android zkrátka není k zastavení…

Pořiďte si svůj Android

Přemýšlíte-li o koupi chytrého telefonu se systémem Android, máte dnes již slušný výběr i v Čechách. K dnešnímu dni můžete vybírat z více než třicítky přístrojů, toto číslo bude ovšem rychle narůstat. Nejlevněji pořídíte Vodafone 845, který pro operátora vyrábí čínská společnost Huawei. Za pouhých 3500 Kč získáte komunikátor s WiFi, GPS a třímegapixelovým fotoaparátem.

Pod 10 000 Kč pak pořídíte střední třídu mobilních telefonů od LG, Samsungu či Motoroly. Pokud se řadíte mezi milovníky hi-tech hraček a zároveň vládnete velkou trpělivostí, doporučuji vám počkat si na letošní listopad, kdy by se u nás měl začít prodávat HTC Desire HD.

Telefon s obřím displejem o úhlopříčce 4,3 palce bude atakovat cenovou hranici 15 000 Kč a půjde o vůbec první smartphone s operační pamětí 768 MB, 1GHz procesorem a osmimegapixelovým fotoaparátem doplněným hned dvěma přisvětlovacími diodami.

Jednoduše řečeno, nic lepšího už se koupit nedá. Pokud se vám čekat na HTC nechce, rozhodně nezoufejte: je tu pro vás neméně skvostný a o celých 2000 Kč levnější androidí komunikátor od Samsungu nesoucí jméno Galaxy S.

Samsung Galaxy S

Jeden z nejočekávanějších telefonů tohoto roku a vlajková loď společnosti Samsung se u nás začal prodávat již v polovině léta. Jeho úkol není snadný: musí zaujmout jak zákazníky toužící po té nejlepší technice a výbavě, tak ty, kteří si potrpí na perfektní design. Navíc má potvrdit, že Android je zcela funkční, plnohodnotnou a konkurenceschopnou mobilní platformou.

Při prvním kontaktu překvapí velmi nízká hmotnost telefonu – pouhých 118 gramů. Je to dáno tím, že přístroj je kompletně vyroben z plastu, žádné kovové prvky na něm nenajdete. Vyrábět vlajkovou loď s cenovkou 13 000 Kč z umělé hmoty v době hliníku a dalších luxusních materiálů je možná zvláštní, ale Galaxy S přesto vůbec nepůsobí levným dojmem. I zpracování je na velmi dobré úrovni.

Veliký čtyřpalcový displej s unikátní technologií AMOLED má rozlišení 480×800 pixelů, dokáže zobrazit 16 milionů barev a je dobře čitelný i na přímém slunci. Navíc spotřebuje méně energie než standardní LCD displeje, čímž prodlužuje výdrž baterie. Pod displejem, který je jistě jedním z největších lákadel tohoto komunikátoru, jsou umístěna tři funkční tlačítka. Vše ostatní se ovládá přímo prsty na displeji, který je multidotykový, což znamená, že dokáže rozpoznat gesta tvořená pohyby několika prstů zároveň.

Drobná vada na kráse

Samsung Galaxy S

Pětimegapixelový fotoaparát vybavený automatickým ostřením pořizuje velmi pěkné snímky, možnosti nastavení aplikace jsou nadprůměrné: můžete nastavovat citlivost ISO, vyvážení bílé, upravovat expozici a mnoho dalšího. Velká škoda, že chybí přisvětlovací dioda, takže kvalita fotografií se v horších světelných podmínkách rapidně snižuje. Galaxy S se tento nepochopitelný nedostatek snaží alespoň trochu zmírnit schopností natáčet HD video v rozlišení 1280×720 pixelů.

Co se týče konektivity, nechybí WiFi, rychlá data třetí generace a Bluetooth, připojení k počítači obstarává konektor microUSB. V telefonu je samozřejmě zabudován přijímač GPS signálu. O svižný běh operačního systému Android ve verzi 2.1 se stará rychlý gigahertzový procesor Samsung, kterému pomáhá 512 MB operační paměti RAM.

Samsung Galaxy S je v současné době nejrychlejším a nejlépe vybaveným komunikátorem na platformě Android, navíc s unikátním displejem nové generace. Kromě toho je třeba pochválit kvalitní fotoaparát s možností nahrávat videozáznamy v HD kvalitě. Jedinou vadou na kráse tak zůstává absence přisvětlovací diody. Vezmeme-li v úvahu, že se jedná skutečně o to nejmodernější, co dnes oblast chytrých telefonů nabízí, je cena kolem 13 000 Kč určitě ospravedlnitelná. Vzhůru do prodejny!

Zdroj: Marketing magazine
Foto: archivy výrobců

Nejčtenější