Fotografem může být každý

Luboš H. Cerhovský  |  Technika

Za posledních pár let udělala digitální fotografie – a fotografie vůbec – pořádný skok kupředu. Starší čtenáři si možná ještě vzpomenou na to, jak ve svých fotoaparátech vyměňovali kinofilm a čekali na jeho vyvolání nebo si ho dokonce vyvolávali sami doma.

Dnes stačí vložit paměťovou kartu do počítače a temnou komoru nahradí nějaký program na úpravu fotek. A můžeme jít ještě dál – místo fotoaparátu si dáme do kapsy mobilní telefon.

Megapixely jsou pro prodejce

Možná jste zaznamenali, že počet megapixelů, kterými se pyšní kompaktní fotoaparáty i fotomobily, rychle narůstá. Z dlouho vládnoucích pěti megapixelů jsme se po krátké zastávce na osmi dostali na deset nebo dvanáct. Nakupující na megapixely rádi slyší, a výrobci toho s velkou radostí využívají.

Je třeba si ale uvědomit, že větší počet megapixelů nezaručí lepší fotografii. Jediné, co je jisté, je, že výsledná fotka bude větší a vy si budete kupovat paměťové karty se stále větší kapacitou. Jenže na kvalitě snímku se to zase tolik nepozná. Jakkoli se to výrobcům moc nelíbí, ve fotografii pořád platí fyzikální zákony a výsledný obrázek hodně ovlivňuje nejen počet bodů na čipu, který zpracovává světlo na něj dopadlé.

Velkou roli hraje právě to, kolik světla projde až k čipu. Jinými slovy, jak kvalitní je objektiv. A právě tady je základní problém. Mobilní telefony udělaly velký pokrok, pokud jde o kvalitu fotek. Stačí zmínit například Sony Ericsson Satio s 12Mpx rozlišením. Ten produkuje opravdu dobré fotky srovnatelné s levnějšími kompaktními přístroji. Pořád ale nezvládne všechno.

Kvalita z jiné galaxie

U mobilů a vlastně i u kompaktních fotoaparátů mnoho místa pro objektiv nezbývá. A výsledek je tím ovlivněn. Jasnou ukázkou mohou být třeba výsledky v interiérech, kde mobily obvykle rychle ztrácejí. Stále více uživatelů si tak uvědomuje, že pokud chtějí skutečně dobré fotky, nezbývá, než obětovat trochu toho pohodlí. Ono je samozřejmě příjemné, když můžete nosit svůj fotoaparát v kapsičce u košile. Jenže když pak chcete pořídit třeba nějakou noční fotografii, výsledek bývá bídný.

Naštěstí to už pochopili i výrobci fotoaparátů a do tohoto donedávna profesionálního hájemství dnes dávají nahlédnout i běžným uživatelům. Není to tak dávno, co za slušnou zrcadlovku musel potenciální majitel vysázet několik desítek tisíc. Dneska už je to jinak. Samozřejmě, na trhu jsou pořád špičkově vybavené přístroje určené pro profesionály, které stojí i statisíce – ať už jde o špičkové modely z produkce firmy Hassellblad, nebo třeba nejlepší modely známějších výrobců.

Za Nikon D3s zaplatíte hodně přes 100 tisíc, ale získáte špičkově vybavený přístroj, který oceňují i profesionálové. Pokud se ale fotografií nechcete živit, budete pravděpodobně směřovat na opačnou stranu cenového spektra. V tomto případě pro vás máme dobrou zprávu: kvalitní zrcadlovku koupíte někde v rozmezí mezi 10 a 20 tisíci korunami, a to dokonce včetně objektivů. Všichni hlavní výrobci mají v nabídce nějaký model pro běžného uživatele.

Velkým propagátorem tohoto trendu je už delší dobu Olympus, který svými modely E-410, E-420 a aktuálně také E-430 předvádí, že i zrcadlovka může být fotoaparát příjemný na nošení. Přístroj má docela přijatelné rozměry, a designéři tomu přizpůsobili i objektivy. Takže nakonec máte v ruce poměrně kompaktní celek, který váží zhruba kolem půl kilogramu, což je snesitelné. Jistě, do kapsy ho nedáte, ale rozdíl v kvalitě fotek určitě poznáte.

Kompakt s možnostmi zrcadlovky

Ale výrobci myslí také na ty, pro něž jsou i malé zrcadlovky příliš velké. V poslední době nabrala dech kategorie, která stojí jakoby na pomezí mezi kompakty a zrcadlovkami. Někdy se mluví o elektronických zrcadlovkách. Jsou to přístroje, u nichž je zrcátko nahrazeno čipem. Mohou ale být menší – zrcátko přece jen nějaký prostor potřebuje – a právě tím u uživatelů bodují. Výrobci je dokonce nabízejí ve variantě s výměnnými objektivy, což je jeden z velkých trumfů klasických zrcadlovek.

Co je asi nejdůležitější: kvalitou fotek elektronické zrcadlovky téměř nezaostávají za těmi klasickými. Za pozornost v tomto směru určitě stojí novinky z produkce japonského Panasoniku, model Lumix GF1 nabídne takové libůstky jako třeba sledování pohybu, při němž fotoaparát automaticky zaostří na objekt, aniž byste museli namáčknout spoušť. Další zajímavou vychytávkou je třeba možnost zaregistrovat až šest osob, které pak přístroj sám pozná v davu.

Pro fanoušky dnes tak populárního retra přichystal Olympus model Pen, který už je na trhu ve druhé generaci. Jedná se o přístroj inspirovaný modelem z konce padesátých let – a nádech starých časů si opravdu udržel. Samozřejmě se uvnitř neskrývá obyčejný film, ale nejmodernější elektronika.

Kompakty hýří barvami

Pochopitelně i kompaktní fotoaparáty mají pořád své uživatele, přestože se v poslední době zdá, že jejich výrobcům jaksi došla inspirace. Díky tomu si ale můžete pořídit kompakt přesně podle svých představ – na trhu jsou skutečně propracované přístroje, u nichž si můžete vybrat snad libovolnou myslitelnou barvu.

Se zajímavou inovací přišel před nedávnem Samsung: kromě klasického displeje na zadní straně přidal i malý displej dopředu. Ten se dá využít pro pořizování autoportrétů, které jsou zejména mezi mladými hodně populární. Má ale ještě jedno použití – a to ocení každý, kdo se někdy snažil vyfotografovat malé dítě. Udržet jeho pozornost na pořízení snímku je totiž dost těžké. A tak lze na druhém displeji pustit filmovou sekvenci s klaunem, který dítě upoutá. Prckové se tak najednou začnou fotit rádi.

Zdroj: MF Plus

Nejčtenější