Fotoaparáty do kapsy i do batohu - 2. část

Václav Maletínský  |  Technika

Nabídka je téměř nepřeberná, fotoaparát může stát 3000 nebo 100 000 Kč, se všemi pořídíte krásné letní snímky plné slunce, modré oblohy, zelené trávy… Ale jen s některými se podaří zachytit atmosféru východu či západu slunce, ranní rosy, večeře při svíčkách či nočního koncertu.

Makro, panorama, HDR & spol.

Moderní fotoaparáty jdou v rozmazlování svých majitelů ještě dál a snaží se odvést za fotografa všechnu práci. Oblíbenou funkcí je detekce tváře a její označení. Při využití tohoto nastavení označíte obličej osoby, kterou chcete fotografovat, a přístroj se snaží za všech situací přesně zaostřit zvolenou osobu, přestože s ním již míříte jinam (vlevo, vpravo, s přiblížením pozadí atd.).

Nové přístroje dokážou rozpoznat několik tváří najednou, navíc ukládají zadaná jména osob z fotografie do informační části snímku (tzv. EXIF – zaznamenává informace o cloně, času, blesku, vyvážení barev atd.) a po přenesení snímků do počítače podle nich umějí vyhledat potřebné fotografie.

Kromě detekce tváře (Face Detection nebo Face Recognition) mohou fotoaparáty nabídnout i funkci detekce úsměvu (Smile Detection). Stačí jen zaměřit osobu do hledáčku a stisknout spoušť. Fotoaparát bude vyčkávat do doby, než pomocí vestavěného algoritmu a biometriky pozná úsměv na tváři a zachytí snímek.

Pokud místo lidí dáváte přednost rostlinám a zvířatům, budete zřejmě využívat režim Makro, který umožní pořizovat snímky se zaostřením na velmi krátkou vzdálenost (1–10 cm). Milovníkům širokých panoramatických záběrů se bude hodit funkce panorama, při níž lze pořídit několik snímků scenerie, z nichž fotoaparát složí jeden široký snímek.

V poslední době se objevují i funkce HDR obrazu, při kterém se z dvojice či trojice snímků stejné scény v různých expozičních režimech fotoaparát snaží vytvořit jeden dokonalý snímek s vyváženým světlem v popředí, ve střední části i v pozadí.

Stabilizace obrazu

Optická nebo elektronická stabilizace obrazu, případně kombinace obou metod, zpravidla prodražuje výrobu fotoaparátů a objektivů, ale příznivě ovlivňuje ostrost výsledných snímků. Stabilizace dokáže korigovat pohyb fotoaparátu, zamezit přenosu rozstřesených rukou na čip a je výhodná zejména pro delší ohniskové vzdálenosti.

Bez stabilizace se vám podaří nafotit dobré snímky s časem závěrky 0/30–0/60 sekundy, se stabilizací získáte ostré obrázky s dvoj- až čtyřnásobně delším časem. Pro statické objekty, fotografie přírody nebo umělecké snímky města je stabilizovaný objektiv nebo tělo přístroje přínosem.

Pokud fotíte lidi v pohybu a reportáže, pak žádná stabilizace nepomůže, protože mají-li být osoby na snímku ostré, musíte je zachytit časem 0/160–0/250 sekundy.

Naše doporučení

Chcete fotit jen občas? Stačí vám pár snímků z dovolené, výletů a k tomu nějaká ta rodinná oslava? Nemusíte utrácet příliš, za cenu 3–5000 Kč seženete dobrý kompaktní digitální fotoaparát s trojnásobným nebo pětinásobným zoomem, někdy ultrazoomem s průměrnou světelností objektivu a někdy se širokým ohniskem. K ovládání použijete automatickou volbu a motivové programy, fotoaparát za vás odvede všechnu práci.

Požadujete něco zvláštního? Patříte-li k vyznavačům osobitého stylu a zajímavých technických výrobků, můžete se rozhodnout buď pro stylové fotoaparáty s netradičním zpracováním či tenkým tělem, nebo pro modely obohacené o GPS navigaci, která zaznamená místo pořízení snímku. Objevují se i přístroje s podporou bezdrátového připojení k internetu, pomocí kterého můžete poslat snímky a video na své profily a místa v sociálních sítích.

Nejste začátečník a pátráte po zajímavém poměru výkonu a ceny? Zřejmě se rozhodnete pro kompaktní fotoaparát s manuálními režimy clony a času závěrky, vyhoví vám moderní ultrazoomy a fotoaparáty s elektronickým či optickým hledáčkem, doplněným velkým náhledovým displejem s velkým bodovým rozlišením. Kreativní fotografové, kterým nestačí obrazová kvalita kompaktních přístrojů, zřejmě budou hledat mezi levnými zrcadlovkami nebo bezzrcadlovými fotoaparáty s výměnnými objektivy. Výhodou bude podpora většího množství objektivů, nevýhodou vyšší cena.

Pokud to myslíte s fotografií skutečně velmi vážně, pak bezpochyby skončíte u výběru lepších zrcadlovek s APS velikostí snímače a s hranolovým optickým hledáčkem. Profesionální třída je vyhrazena modelům Canon a Nikon, u nichž pořizovací cena těla dosahuje hranice mezi 35–40 000 Kč a objektivy lze pořídit za 15–35 000 Kč. Výjimkou však nejsou ani teleobjektivy za 80–150 000 Kč.

Zdroj: Formen

Nejčtenější