Fosílie stály u zrodu řeckých mýtů

Jaroslav Petr  |  Historie
Ilustrační foto

Milion let starou kost pravěkého nosorožce považovali staří Řekové za ostatek mýtické příšery.

Otřepaná fráze: „Už staří Řekové…“ se týká i paleontologických sbírek. Kost pravěkého nosorožce objevenou v řecké Nichorii vykopali ze země už antičtí obyvatelé tohoto města. Podobné nálezy stály zřejmě u zrodu starořeckých mýtů o bájných tvorech, jako byl kůň Pegas, dvouhlavý pes Kerberos nebo Titáni.

Kost z Bojiště Titánů

Staré řecké báje se jen hemží mýtickými tvory. Obrazotvornost Řeků zřejmě rozdmychávaly občasné nálezy fosílií pravěkých zvířat. Před 40 roky se podařilo objevit v řecké Nichorii kus zčernalé zkamenělé kosti velkého pravěkého savce, která byla uložena v tamější akropoli. To dokazuje, že se fosílie těšila u starých Řeků mimořádné úctě.

Řekové nacházeli fosílie pravěkých zvířat při těžbě lignitu v jižním Řecku v Megalopolské pánvi. Tato oblast byla známá jako „Bojiště Titánů“. Právě fosílie z Megalopolské pánve dovedly Řeky k přesvědčení, že se na tomto místě utkal Zeus s Titány, kteří se proti němu vzbouřili. Podle bájí Zeus vzpouru tvrdě potlačil. Řekové si představovali, že pravěké kosti nacházené v lignitu patří Titánům, jež Zeus zasáhl bleskem.

Atlas - jeden z titánů, který na svých bedrech drží nebeskou klenbu
Atlas – jeden z titánů, který na svých bedrech drží nebeskou klenbu

Ztráty a nálezy

S odstupem dvou tisíciletí našli kus stehenní kosti velkého pravěkého savce američtí archeologové. V roce 1978 na ni narazili při výzkumu akropole v Nichorii vzdálené asi padesát kilometrů od Megalopolské pánve.

Následující osudy nichorijské kosti jsou spletité. I když o jejím významu nikdo z nálezců nepochyboval, kost se nejprve na dvacet let ztratila. Nakonec se vynořila v laboratořích University of Minnesota, kde však ležela bez toho, že by se o ni někdo hlouběji zajímal. Tam na ni náhodou narazila historička Stanfordovy university Adrienne Mayorová.

Ta „zavětřila“ a kost převezla k dalšímu zkoumání do newyorského Muzea přírodních věd. Kosti se ujal přední expert na řecké fosílie z období miocénu a holocénu Nikos Soulakis. Potvrdil, že jde o kus stehenní kosti pravěkého nosorožce, který nejspíš náležel do rodu Chalicotherium. Zástupci chalicotherií žili na Zemi před 2 miliony lety a vymřeli na konci poslední doby ledové před 10 000 roků. Černá barva kosti prozrazuje podle Soulakise její původ v lignitových dolech poblíž Megalopole.

Kost, jež stála u zrodu starořeckých bájí, bude po pečlivém zrestaurování americkými vědci vystavena v antických sbírkách oxfordského Ashmolean Museum ve Velké Británii.

Nejčtenější