Firmy nechtějí vestavěné SIM karty

(psi)  |  Technika

Svět mobilní komunikace je na nohou. Hrozí totiž, že mobilní operátoři ztratí kontrolu nad svými zákazníky a výrobci SIM karet zase přijdou o svůj byznys.

Spekulace se objevily poté, co list Financial Times (FT) na konci minulého týdne přinesl zprávu o tom, že Apple hodlá do příštích modelů telefonu iPhone integrovat SIM kartu jako jeho pevnou součást. Tato na první pohled nepatrná technologická změna ovšem bude mít podle odborníků velký vliv na celý trh.

Ilustrační foto - iPhone

Informace do zabudované SIM karty se budou nahrávat dálkově. Zákazníci by si přístroj mohli zakoupit i aktivovat přes webové stránky Applu, kde si rovnou vyberou služby daného operátora. Poskytovatelé služeb by tedy nemohli ovlivnit prodejní řetězec. Operátoři tak ztratí pouto se zákazníky a to se jim nelíbí – Applu proto hrozí, že přestane iPhony dotovat, čímž by rapidně snížil jejich dostupnost.

Existuje také varianta, že Apple v budoucnu sám nabídne telekomunikační služby – současné operátory by potom mohl obejít úplně. Jak nedávno uvedl šéf Applu Steve Jobs, firma má na účtu 51 miliard dolarů připravených pro případné akvizice.

Ruku v ruce se zprávou FT uvedla organizace sdružující operátory a výrobce mobilů (GSMA), že vytvořila pracovní skupinu zabývající se právě možnostmi integrovaných SIM karet. O Applu ale v prohlášení není ani zmínka. Naopak – členy týmu jsou firmy jako Telefónica nebo Vodafone, které však podle FT s technologickou novinkou nesouhlasí. Svůj verdikt má GSMA zveřejnit do konce ledna.

Zdroj: E15
Foto: Apple

Nejčtenější