Festo a jeho robotické stroje kopírují přírodu

Karel Javůrek  |  Technika
Foto: Festo

Německá inženýrská společnost Festo oslaví téměř stoletou historii. Vyvíjí nejen automatizované stroje pro podniky, ale i revoluční roboty inspirované přírodou. (9× video)

Festo byla založena již v roce 1923 a zabývala se průmyslovou automatizací. Nudné stroje nás ale v tomto případě příliš nezajímají. Podíváme se podrobněji na několik unikátních projektů, za kterými stojí Festo v rámci univerzitní spolupráce Bionic Learning Network.

SmartBird: umělý stroj, který létá jako pták

Inspirací pro projekt SmartBird byl racek. Jedná se o extrémně lehký a aerodynamický stroj, který zcela věrně napodobuje systém létání ptáků. Promyšlený systém ovládání je schopen zcela automaticky vzlétnout, optimalizovat spotřebu energie při létání a využít tak vlastnosti plachtění, podobně jako to dělají skuteční ptáci. Spotřeba se tak při letu drží kolem 23 wattů. Umělá křídla zvládnou i specifické úhly pro ovládání směru letu.

Rozpětí umělých křídel z lehkých uhlíkových vláken je přibližně dva metry a SmartBird má hmotnost pouze 450 gramů. Vše je řízeno pouze jedním hlavním miniaturním elektrickým motorem a promyšlenou konstrukcí s převody. O tom, že dokonalost bývá velmi často v jednoduchosti, se můžete přesvědčit na tomto videu, kde je vidět vnitřní konstrukce.

Robotický chobot

Inženýři jsou přírodou opravdu unešení a většina jejich unikátních robotů se inspiruje zvířecí říší. Nejinak je tomu i u robotického chapadla. Tento bionický chobot je schopen dosahovat různých úhlů a rotací. Konstrukce je podobná svalovému systému, který je v tomto případě rozdělen do několika oblastí včetně koncového „zápěstí“, se kterým lze velmi citlivě uchopit a držet předměty.

A zde je další ukázka využití a možností (Bionic Tripod 2.0).

K dispozici je už třetí verze takzvaného „Bionic Tripodu“, který má zcela oddělenou část mezi úchopem a pohybovou konstrukcí. V každém směru se dokáže ohnout až o devadesát stupňů, přičemž instalace může být pevná i odnímatelná.

Humanoid

Robotické ruce jsou sice již starším projektem z roku 2006, ale jedná se o zajímavou ukázku interakce s mechanickou konstrukcí. Člověk má na svém těle snímací zařízení, přes které se pohyby převádí do robotických paží.

AirArm

Trochu pokročilejší je pneumatický AirArm. Pneumatický systém ovládání Festo používá velmi často a v různých oblastech. Nabízí plynulé a přesné pohyby, které však nejsou určeny pro tak náročné činnosti, jaké zvládnou mechanické stroje. Budou tedy nějak takto vypadat tělo a ovládací části robotů?

Robotino XT

Stroj Robotino XT využívá již zmíněné bionického chapadlo spolu s možností přesunu. Zatím se prototyp řídí pomocí ovladače, ale jak už známe z dnešních robotických vysavačů, pohyb v prostoru začíná být stále snadnější díky mnoha senzorům. Roboti v domácnostech, kteří by měli zvládnout několik činností najednou, budou muset být velmi mobilní.

Zde je opět ukázka konstrukce.

Festo a robotické stroje budoucnosti

Pokud se chcete podívat ještě na další prototypy, můžete si prohlédnout další videa na oficiální stránce Festo na YouTube. Uvidíte, jak se Festo snaží využívat a kopírovat technologie, které byly pro co nejlepší efektivitu a spotřebu energie pilovány milióny let v rámci evoluce. Příroda se totiž přizpůsobuje a sama se snaží být co nejvíce efektivní.

Vysoká míra adaptace jednotlivých systémů, nízká spotřeba energie a velké možnosti budou zcela jistě hlavními prvky, které budou pro budoucí roboty důležité. Kdo z nás by totiž chtěl domácí robota, který je příliš hlučný, mechanický a těžkopádný?

Nejčtenější