Falcon 9 to dokázal

Martin Tůma  |  Vesmír

Možná mu budou jednou říkat Sojuz Killer, zabiják Sojuzů. Je to skoro 55 m vysoký štíhlý krasavec, pojmenovaný po dravém ptáku, Falcon 9. Při šířce 3,66 a váze 333,4 tuny dokáže vynést na oběžnou dráhu Země přibližně 10 tun nákladu za poloviční cenu, než konkurenční Sojuz, tedy za cenu okolo 5000 USD za kilogram. Konkurenční rakety Delta a Ariane jsou pětkrát tak drahé.

To, co bylo donedávna pouze snem v hlavách konstruktérů se 4. června tohoto roku splnilo. Na mysu Canaveral se 20:45 našeho času zažehly motory prvního stupně a raketa se vydala na svůj první zkušební let. Devět minut poté úspěšně dosáhla předpokládaného orbitu ve výšce 250 km nad našimi hlavami a vypustila na něj maketu orbitálního stupně Dragon.

Dragon je univerzální, dokáže do vesmíru vozit jak posádku, tak náklad. Úspěšnost prvního startu poněkud pokazilo selhání padáku, které měly zajistit bezpečné přistání prvního stupně. A možná i drobné selhání kontroly rotace druhého stupně, které odborníci zaznamenali na videu.

SpaceX, firma, která stojí za vývojem a výrobu Falconu 9 je velmi skoupá na detaily a čísla. Za SpaceX stojí Elon Musk, podnikatel, který založil PayPal (mikroplatební systém). Jakmile definitivně odejdou raketoplány do důchodu, bude NASA odkázána na ruské Sojuzy při dopravě lidí do vesmíru a to se všemi z toho vyplývajícími riziky.

Navíc díky rozhodnutí amerického prezidenta, Barracka Obamy, který zrušil program raket Ares by se mohla tato závislost nepříjemně protáhnout a prodražit. Je to další krok v plnění smlouvy, podle které má SpaceX v letech 2011 až 2016 za 3,1 mld. USD vozit na ISS náklad. Předtím ale čekají Falcon 9 ještě další testovací lety – ten třetí, plánovaný na příští rok, už má vynést k ISS zásoby vody a potravin.

Pokud se Falcon 9 osvědčí i při dalších startech, nebudou mít manažeři konkurence dobré spaní. Již teď se šušká, že by SpaceX mohla vyfouknout vynášení nové generace družic satelitního telekomunikačního systému Iridium. A to bude zřejmě jenom začátek. Ale SpaceX nespí na vavřínech, připravuje vylepšení druhého stupně a tím i zvýšení nosnosti celé rakety.

Video:
http://www.msnbc.msn.com/…/vp/37519601#…

Zdroje:
http://www.spacex.com/…ide_2009.pdf

Nejčtenější