Facebook přichází o výrobce her

Patrik Šilhavý  |  Počítače

Facebook zavedením nového platebního systému rozhněval vývojáře her a aplikací, kteří se sociální sítí spolupracují. Chce po nich totiž větší část příjmů. Přední vývojářská společnost Zynga hrozí, že z Facebooku odejde, a přidat se k ní chtějí podle serveru Times.co.uk i jiné softwarové firmy.

Facebook by tak přišel o podstatnou část uživatelů, kteří na něm hlavně hrají on-line hry. Sociální síť před několika měsíci představila platební systém Facebook Credits, který funguje jako elektronická peněženka, z níž se hradí poplatky za surfování. Facebook nyní po obchodních partnerech žádá, aby systém plně využívali.

Firmám dodávajícím hry a další programy se ale nelíbí, že si portál z každé transakce nechá třetinu. Hrozí tak, že z Facebooku zmizí například jedna z nejoblíbenějších her FarmVille právě od firmy Zynga, kterou každý měsíc hraje přes 83 milionů lidí. Uživatelé se v ní stávají virtuálními farmáři a za skutečné peníze nakupují větší pozemky či nové sazenice.

V budoucnu by k tomu ovšem nemuseli potřebovat profil na Facebooku – Zynga již pro hru zprovoznila web, který by mohl sloužit jako případná vstupní brána pro hráče. Firma by se tím vyhnula provizím pro Facebook. Hráči FarmVille si teď mohou vybrat ze tří platebních metod: PayPal, platební kartu a Facebook Credits.

Zatím není zřejmé, které varianty přetrvají dlouhodobě. Mluvčí Facebooku ani Zyngy situaci blíže nekomentují. Společnost Zynga, jež nabízí FarmVille od roku 2007, má roční odhadované příjmy 150 milionů dolarů (3,8 miliardy korun).

Zdroj: E15

Nejčtenější