Exoskeleton – přítel moderního vojáka

Martin Tůma  |  Technika

Moderní voják má přehled o tom, co se děje na bojišti, ví kdo je spojenec a kdo protivník, jak účinně koordinovat svoji činnost s dalšími. V případě zranění má po ruce nejmodernější prostředky záchrany života, běžně komunikuje přes půl zeměkoule. Jeho velitel má přehled o bojové situaci, který známe z počítačových her.

Na to všechno je ale potřeba výbava, která něco váží. Obzvláště u speciálních jednotek, které operují dlouhý čas mimo základny, je toto opravdu veliký problém, už jenom proto, že spousta jejich vybavení též vyžaduje spoustu těžkých baterií. Moderní voják tak na svých zádech často nese i přes 50 kilo výstroje a výzbroje. Proto se hledají způsoby, jak tuto zátěž snížit, ať už pomocí doprovodných robotů, nebo posílením vojákova těla exoskeletonem.

Lockheed Martin vzal pod svá křídla projekt společnosti Berkeley Bionics – HULC, neboli Human Universal Load Carier a dotáhl jej až do stavu vojenských zkoušek. Jedná se o první exoskeleton, který již brzo najde svoje uplatnění v praxi. Jeho koncepce je jednoduchá a přitom velmi účinná.

Umožní vojákovi nést na svých zádech až 100 kilový batoh a přitom se v horském terénu ani nezadýchat. Tuto svoji schopnost neztrácí ani po vybití baterií. Snadno se nasadí, snadno sundá, neomezuje pohyb a díky modularitě je možné jej opravovat i v polních podmínkách. Nejlépe asi o možnostech nového zařízení vypovídá přiložené video:

http://www.lockheedmartin.com/…CVideo1.html

LM nyní obdržela od U.S.Army kontrakt na provedení vojenských zkoušek tohoto zařízení.

Zdroje:
http://www.lockheedmartin.com/…c/index.html
http://www.lockheedmartin.com/…rdsHULC.html
 http://www.berkeleybionics.com/…ed/HULC.html

Nejčtenější