Evropa chce novou raketu, má nahradit Ariane 5

redakce E15  |  Vesmír

Evropská kosmická agentura ESA požádala konsorcium vedené mezinárodní společností EADS Astrium, aby navrhlo nový typ nosné rakety, který by měl nahradit dosavadní raketu Ariane 5.

Ariane 5 je považována za velmi úspěšnou a spolehlivou. Tento typ, poprvé nasazený v roce 1996, vynáší každoročně z evropského kosmodromu Kourou ve Francouzské Guayaně na oběžnou dráhu polovinu velkých světových telekomunikačních družic. Před dvěma lety vynesla i automatickou evropskou kosmickou loď Jules Verne, která dopravila zásoby na Mezinárodní kosmickou stanici.

Ariane 5 je však příliš drahá, a proto ESA hledá stejně efektivní, avšak levnější náhradu. První návrh by konsorcium mělo předložit v roce 2012. Nové rakety by se pak měly začít vyrábět někdy po roce 2025. Očekává se od nich, že budou schopny dopravit náklad od tří do osmi tun až na geostacionární dráhu 36 tisíc kilometrů nad Zemí.

Vývoj by podle odhadů měl členské státy ESA, včetně České republiky, celkově stát stovky milionů, možná i několik miliard eur.

Zdroj: E15

Nejčtenější