Evektor představil dopravní letoun EV-55

ČTK a E15  |  Technika
Velké očekávání. EV-55 Outback (na snímku) je po douhé době dalším tuzemským dvoumotorovým
dopravním letadlem. Výroba toho nejslavnějšího L-410 Turbolet začala už v roce 1969.

Letecká továrna Evektor z moravských Kunovic představila nové dopravní letadlo EV-55 Outback. Letoun je určen pro přepravu devíti až 14 cestujících nebo 1800 kilogramů nákladu. Jeho vývoj trval šest let a přišel na několik miliard korun.

Posledním větším dvoumotorovým letadlem vyráběným v tuzemsku byl L-410 Turbolet. Nejrozšířenější dopravní letoun československého původu se ale v Letu Kunovice začal vyrábět už v roce 1969. Vyráběn je dodnes, ale v posledních letech vzniká jen několik kusů ročně. Nový EV-55 Outback je určen zejména pro přepravu v málo obydlených oblastech.

Továrna jej chce nabízet za cenu kolem dvou milionů dolarů (38 milionů korun). Vybavený je dvěma turbovrtulovými motory Pratt & Whitney. Na jeho vývoji Evektor spolupracoval s dalšími 19 firmami sdruženými v Asociaci leteckých výrobců ČR, a to například s Aerem Vodochody, Technometrou Radotín či Jihlavanem. Podnik na projekt získal grant od ministerstva průmyslu a obchodu.

Výrobu prvního prototypu Evektor zahájil v roce 2007. Letoun by měl poprvé vzlétnout ve třetím čtvrtletí letošního roku. „Bude tomu předcházet dokončení druhého prototypu pro pevnostní zkoušky, třetího prototypu pro letové zkoušky. Poté nás ještě čeká velice náročný certifikační proces, který osvědčí, že letadlo může být provozováno komerčně,“ řekl šéfkonstruktér letadla Petr Štěrba.

Podnik předpokládá, že první zákazník stroj převezme v roce 2014. Zájemců o letoun je prý již nyní spousta, objednávky firma ale zatím nepřijímá.

EV-55 Outback v číslech

Letoun je určen pro přepravu až 14 cestujících nebo 1800 kilogramů nákladu. Maximální rychlost činí 408 kilometrů za hodinu. Maximální vzletová hmotnost je 4600 kilogramů. Délka činí 14,35 metru, šířka 4,66 metru a rozpětí křídel 16,1 metru. Dolet je 2620 kilometrů a dostup 8800 metrů. Na přistání stroj potřebuje kolem 420 metrů. Cena se pravděpodobně bude pohybovat kolem dvou milionů dolarů.

Zdroj: E15

Nejčtenější