Endeavour 8.2.2010 – 22.2.2010 - STS 130

Martin Tůma  |  Vesmír

Raketoplány mají zanedlouho odejít do důchodu a přitom skoro každý jejich let je poznamenán zpožděním. Tak není divu, že předtím mají velmi napilno. Hlavně proto, že dostavba Mezinárodní kosmické stanice je na raketoplánech závislá.

Posádku předposlední mise raketoplánu Endeavour tvořilo šest mužů a jedna žena. Misi velel George D. Zamka a jednalo se o jeho první velení ve vesmíru – předtím absolvoval jednu misi jako pilot. Raketoplán pilotoval Terry W. Virts Jr., specialisté mise byly: Kahtryn P. Hire, Robert L. Behnken, nejzkušenější člen posádky Stephen K. Robinson a Nicholas J. M. Patrick. Raketoplán odstartoval bez problémů z mysu Caneveral na Floridě.

Velký kus odpadávající pěny z externí nádrže, který byl pozorovaný při startu, stroj minul a ani při pozdější podrobné obhlídce stroje na orbitě nebylo zjištěno řádné poškození. Raketoplán přistál u ISS 10.2.2010 a všem začalo perných 10 dnů práce. Kromě překládky zásob a zařízení pro ISS bylo hlavními úkoly této mise raketoplánu montáž modulů Tranquility a Cupola. Tyto dva moduly byly prozatímně spojeny už na Zemi, astronauté na orbitě je potom společně připojili na modul Unity a přemístili modul Cupola do jeho finální pozice.

Tranquility je pro ISS velmi důležitý – jednak obsahuje prozatím nejdokonalejší systém podpory života, tedy recyklaci vody a vzduchu, a hlavně je to další vesmírný záchod na ISS, což její posádka po nedávných problémech s tímto zařízením určitě velmi ocení. Cupola je modul, který umožní posádce ISS doposud nepoznaný výhled do kosmu. Vzhledem k tomu, že je umístěn na k Zemi orientované straně stanice, tak poskytne úchvatné panorama Země.

Jeho primárním účelem je ale vylepšit výhled z ISS především při práci s robotickou paží. Po dokončení montáží a naložení nákladu určeného pro Zemi ještě raketoplán postrčil tahem svých motorů ISS na vyšší oběžnou dráhu. K odpoutání od ISS došlo 20.2.2010 a raketoplán následně bez problému přistál na přistávácí dráze Kennedyho vesmírného střediska v 2:20 ráno našeho času.

Poslední misí před odchodem raketoplánu Endeavour do důchodu má být STS-134 s předpokládaným začátkem 29.7.2010.

Zdroje:
http://www.lib.cas.cz/…010/004A.HTM
http://en.wikipedia.org/wiki/STS-130#…
 http://en.wikipedia.org/…le_Endeavour

Nejčtenější