Emiráty nechtějí BlackBerry

(pez)  |  Technika

Spojené arabské emiráty přiblížily možnost zákazu či monitoringu mobilních telefonů BlackBerry, když regulátoři uvedli, že mobily nejsou v souladu se zákony emirátů.

Výrobcem chytrých telefonů BlackBerry je kanadská společnost Research in Motion. Některé jejich služby, jako e-mailový klient a instant messaging, používají uzavřenou a šifrovanou síť, která je velmi odolná jakýmkoliv formám odposlechu. To dělá vrásky na čele představitelům Spojených arabských emirátů.

„V současné době BlackBerry fungují mimo pravomoc vnitrostátních právních předpisů, jelikož je to jediné zařízení v emirátech, které veškerá data okamžitě exportuje do zahraničí a je spravováno zahraniční komerční organizací,“ uvádí zpráva Telekomunikačního regulačního úřadu.

BlackBerry jsou populární mezi bankéři a byznysmeny. Neschopnost vlády monitorovat jejich komunikaci zapříčinila vznik nervozity mezi předními představiteli státu. Etisalat, největší a státem kontrolovaný operátor, se pokusil nainstalovat jejich majitelům spyware. V červnu jim doporučil instalaci takzvané „záplaty“, o které tvrdil, že zvýší výkon přístroje.

Společnost Research in Motion však uživatele varovala, že spyware je navržen k tomu, aby Etisalatu umožnil číst a ukládat e-maily vytypovaných zákazníků. Rozruch nakonec pohasl, ale nové prohlášení regulačního úřadu opět vyvolalo obavy, že by vláda mohla BlackBerry regulovat či úplně zakázat.

Zdroj: E15
Foto: archiv výrobce

Nejčtenější