Elektronika do terénu

Lubor Kopecký  |  Technika

Letní dovolená je sice často jedinou příležitostí, jak utéci ze zajetí přístrojů a internetu, ale stále více z nás potřebuje používat elektronické přístroje i na dovolené daleko od civilizace. V podmínkách drsné přírody pak zjišťujeme, že je tato technika velmi zranitelná a použitelná jen omezeně. Pro uplatnění citlivých přístrojů v nehostinném počasí, na exotických výpravách nebo v extrémních podmínkách proto vznikla svébytná oblast odolné elektroniky.

Odolná elektronika je relativně nový trh, který vznikl hlavně s rostoucí potřebou používat počítače a telefony tam, kde to ještě nedávno nebylo tak úplně možné – na stavbě, v lese, v zemědělství, ale také v tropech nebo v poušti. Není žádnou novinkou, že citlivým přístrojům nesvědčí vlhkost a jemný písek a zpravidla nepřežijí pád na zem, natož pak třeba pád do vody.

Vznikly proto notebooky, kapesní přístroje, mobilní telefony a datové nosiče, které jsou na tyto podmínky zcela připravené. Jak už tomu v podobných případech bývá, u zrodu tohoto oboru byl vojenský výzkum. Většina moderních armád dnes používá výkonné a odolné přístroje, certifikované podle amerických vojenských standardů pro telekomunikační techniku MIL-STD (především verze 810F).

Jde o soubor testů pro různé extrémní podmínky, jako jsou nízké a vysoké teploty, vlhkost, déšť, ponoření do vody, vibrace, nárazy, pády i exploze. Evropskou normou v této oblasti je pak IEC 529, která ale stanovuje jen stupeň ochrany proti vniknutí cizích těles a vody.

Notebooky

Specialistou na odolné přenosné počítače pro průmysl a armádu je výrobce Getac, který má ve svém oboru dlouholetou tradici, a přestože prodává drahou a v porovnání s běžnými notebooky ne příliš výkonnou techniku, standardně splňuje většinu potřebných norem, používá dotekové displeje a nabízí výdrž baterií až 24 hodin! Getac dělí své výrobky do tří úrovní podle míry odolnosti: Rugged, Fully Rugged a Ultra Rugged.

Odolné modely notebooků nabízí i řada tradičních výrobců, ovšem jen málokterý výrobek splňuje uvedené normy a armádní standardy. Skutečně odolnější modely mají ve svém sortimentu hlavně Panasonic (produkty Toughbook) a Dell (modelová řada XFR). Tyto notebooky sice nejsou tak odolné jako ty od firmy Getac, dají se však pořídit za vstřícnější ceny.

PDA

Kapesní počítače mají v terénu obrovské možnosti využití, a je o ně proto velký zájem, zvláště v korporátní sféře. Mezi výrobci dominují opět Getac a Panasonic (Toughbook). Specifickým hráčem na tomto trhu je pak také společnost Tripod Data Systems se svou produktovou řadou Data Collectors (Nomad, Recon a Ranger), která má uplatnění hlavně v průmyslu.

Mobilní telefony

Speciální odolné telefony patří do sortimentu výrobců od samého počátku. Má je ve své nabídce Sony Ericsson (například C702), Samsung (například B2100), Nokia (například 5140i) či nový konkurent na trhu – čínský výrobce ZTE. Opravdovým specialistou mezi odolnými telefony je ale značka Sonim, jejíž telefonní přístroje procházejí zmíněnými testy a mají certifikáty IEC i MIL-STD.

Nejsou sice vybaveny k fotografování, poslechu hudby ani hraní her, na druhé straně ale vydrží extrémně dlouho nabité, odolají prachu i oleji a přežijí i nejtvrdší pády nebo půl hodiny ve vodě. Přitom jsou ale cenově srovnatelné s běžnými typy telefonů.

Datové nosiče

Stejně jako počítače je nutné chránit i přenášená nebo předávaná data. V případě pevných disků lze tu a tam narazit na „odolný“ model, ne vždy se však na něj dá úplně spolehnout. Mnohem odolnější se ukázaly být některé speciální USB flash disky. Mezi ty, které jsou v současnosti nejpopulárnější, patří například řada Corsair Survivor s vodotěsným hliníkovým pouzdrem nebo klasika posledních let – iDisk BulletProof od frimy Pretec.

Oba tyto disky uspěly v těch nejnáročnějších testech a přežijí ve sněhu, v hluboké vodě i v ohni. Jen neprůstřelnost, kterou si dal druhý jmenovaný disk do názvu, se bohužel nepotvrdila.

Napájení

Odolnost je jedna věc, ale co si počít s počítačem nebo telefonem v terénu, kde není možnost napájení? Zpravidla si výrobci tyto potřeby uvědomují a velkou část svého výzkumu věnují co nejdelší výdrži baterií. Existují však i možnosti, jak daleko od civilizace získat energii pro dobití akumulátorů.

Například hitem posledního roku jsou solární nabíječky, které dokážou doplnit energii různým elektronickým přístrojům. Přeje-li počasí, dovedou pokrýt i celou spotřebu elektřiny menších přístrojů za provozu (například netbook, kapesní počítač nebo telefon). Na tomto trhu zatím vévodí výrobky společností Powertraveller a Silva a díky neustálému výzkumu v této oblasti se můžeme do budoucna těšit na ještě výkonnější solární nabíječky.

O odolnou a soběstačnou techniku je dnes větší zájem než kdy předtím a obklopují se jí nejen cestovatelé, zeměměřiči a záchranáři, ale také fanoušci vojenských technologií, survivalisté a obecně i příznivci kvalitní a spolehlivé techniky, která nevznikla proto, aby stála někde na stole, nýbrž aby byla každý den používána nevybíravým způsobem a vystavena nejnepříznivějším vlivům, a přitom svého majitele nezklamala.

Fotoaparáty

Naléhavá potřeba fotografovat v extrémních podmínkách motivovala většinu světových výrobců fototechniky k vývoji digitálních fotoaparátů, které mají vydržet vše. Odolné kompaktní fotoaparáty tak uvedly na trh značky Olympus (například TOUGH8010), Panasonic (DMC-FT2), Pentax (W60), Canon (D10) či Ricoh (G600).

Všechny tyto přístroje jsou kompletně vodotěsné a můžete s nimi fotografovat minimálně v hloubce pět metrů, a to bez jakéhokoliv pouzdra nebo dalšího příslušenství. Zároveň přežijí nárazy a pády z výšky nejméně 1,5 metru a vydrží tlak do 100 kilogramů. Navíc jsou odolné vůči prachu a jemnému písku a lze se na ně spolehnout i v extrémním horku a mrazu.

Zdroj: E15

Nejčtenější