Elektronické knihy

Lubor Kopecký  |  Technika

Elektronické knihy jsou tu s námi už dlouho, ale zatím se těšily oblibě jen v úzkém kruhu čtenářů. Většina lidí dosud právem zastávala názor, že není nad pravou papírovou knihu, která voní a krásně se vyjímá v knihovně. Doba se ale změnila a právě tento rok je pravděpodobně zlomový pro masový nástup e-knih – digitálních verzí skutečných knih.

Digitalizace knih je podobně revolučním krokem jako digitalizace hudby, fotografií a filmu. Dosud ale bránila rozvoji e-knih především nepohodlnost čtení na monitoru počítače. Naděje na větší rozmach proto přišla až s uvedením takzvaných elektronických čteček.

Čtečky

První větší rozmach přišel, když známý internetový prodejce Amazon uvedl na trh vlastní čtečku e-knih nazvanou Kindle, kterou dnes vlastní přes tři miliony lidí. Opravdový průlom ale slibuje až nedávno představený iPad od Applu, který se mimo jiné hodí i pro čtení elektronických knih, a je navíc podpořen distribučním systémem iBookstore.

Během pár týdnů od uvedení v USA si iPad pořídily už stovky tisíc uživatelů a společnost Apple předpokládá, že počet prodaných kusů se bude brzy počítat na miliony. Vlastní čtečky a distribuční kanály uvedly na trh i společnosti Sony (systém Reader Store), Barnes & Noble (čtečky Nook) a mnoho dalších.

Výrobě hardwarových čteček se věnuje několik desítek výrobců a každý z nich bohužel prosazuje vlastní softwarový formát podporovaných e-knih, což hodně komplikuje vzájemnou kompatibilitu. V každém případě lze všechny formáty číst nebo převádět v PC.

To je případ také českých čtenářů, kteří zatím hardwarové čtečky nevlastní a čtou e-knihy převážně na displeji svého notebooku, nejčastěji ve formátu PDF (který je jinak pro čtečky nepoužitelný). Nejlepší pozici na trhu s e-knihami má odborná literatura a například americké vydavatelství O'Reilly dnes prodává dvakrát více elektronických knih než těch papírových.

Příchod elektronického čtení je také velkou výzvou pro nezávislé autory, jejichž díla byla ze strany knižních vydavatelů dosud zavrhována. Kanály Kindle i iBookstore umožňují snadno sázet, publikovat a propagovat i knihy nových a neznámých autorů, a to se zcela minimálními náklady a často i s podporou nezávislých vydavatelů e-knih, jako je třeba portál SmashWords.com.

Češi bez e-knih

Ke smůle českých čtenářů ale žádný z uvedených distribučních systémů neumožňuje prodávat e-knihy v češtině, přestože je tu široká nabídka čteček s podporou češtiny. Důvodem je to, že některé z distribučních kanálů nedovolují prodej do ČR (například iBookstore) a jiní naopak neumožňují distribuovat e-knihy v českém jazyce.

Čeští vydavatelé tak mají alespoň chvíli času na přípravu, než tento nový fenomén dorazí i k nám a zásadně změní jejich obor. Velká část českých vydavatelů zatím zaujímá k elektronickým knihám spíše odmítavý postoj a předpokládají, že je trh s elektronickými knihami neohrozí. V ČR se už skoro deset let zabývá digitalizací a bezplatnou distribucí elektronických knih server Palmknihy.cz, kterému za tuto činnost patří velké uznání.

Nevýhody

E-knihy samozřejmě mají i celou řadu nevýhod, praktických i právních. Elektronickou verzi knihy totiž po právní stránce není možné s někým sdílet, půjčovat ji ani dědit, a zatím se nehodí pro čechy ani jako dárek. Jejich rozvoj brzdí i roztříštěnost formátů, různé typy DRM ochrany a nedůvěřivý postoj mnoha autorů a vydavatelů. Pořízení čtečky navíc vyjde řádově na tisíce korun a jako každé jiné elektronické zařízení je zranitelnější, zvláště v porovnání se skutečnou knihou.

Hlavní vlna e-knižní mánie už ale co nevidět dorazí i k nám a bude záležet jen na českých vydavatelích, zda se chopí nové příležitosti. Rok 2010 bude nejspíše rokem elektronické knihy a je možné, že za deset let už budeme velkou část své knihovny přechovávat pouze ve své elektronické čtečce.

Zdroj: E15

Nejčtenější