eLEGS - Naděje pro vozíčkáře

Martin Tůma  |  Technika

Někdy stačí malá chvilka, aby se vám život obrátil na ruby a zůstali jste natrvalo odkázáni na vozíček. To „natrvalo“ naštěstí již dnes můžete škrtnout. Ne díky medicíně, ale díky inženýrům z Berkeley Bionic.

Je to tak, vyléčení nevratně poškozené míchy je ještě v nedohlednu. Ale exoskeleton HULC pro vojáky se už testuje v polních podmínkách a odtud je to jenom malý krůček pro jeho civilní použití – z HULCa se stal eLEGS.

Aby eLEGS postavil vozíčkáře na nohy, bylo na něm potřeba udělat celou řadu úprav. Především paraplegici nedokáží sami pohybovat ochrnutými končetinami, takže to musí eLEGS zařídit za ně. Exoskeleton je vybaven čidly, které dokáží rozpoznat, kdy udělat krok, kterou nohou a jak ohnout ten který kloub na noze. Ostatně přiložené video to velmi pěkně ukazuje.
 

Bez pomoci berlí se chůze prozatím neobejde, ale zřejmě nikdo, kdo nebyl na vozíčku, nedokáže ocenit, co znamená udělat zase krok po svých nohou. Exoskeleton je poháněn Li-Ion bateriemi, které na jedno nabití vydrží 6 hodin chůze. eLEGS nyní stojí kolem 100 000 amerických dolarů. To je cena prototypu – pro výrobu to nebude o nic složitější, než třeba Segway.

Možná budou eLEGS brzy levnější než elektrické invalidní vozíčky. Jenom v USA mají 6 miliónů potencionálních zákazníků. Berkeley Bionic se chystá již příští rok dodávat eLEGS především do rehabilitačních center.

Foto: YouTube

Nejčtenější